İran ve Çin'den Afganistan için ‘işbirliği’ mesajı

İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi, Afganistan konusunda “güvenlik, istikrar ve barışın sağlanması” için Çin ile çalışmaya hazır olduğunu söyledi. Çin tarafı ise Afganistan bahsetmedi ancak Tahran ile işbirliği mesajı verdi.

İran ve Çin'den Afganistan için ‘işbirliği’ mesajı
20 Ağustos 2021
11:38

İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi, göreve başladığından bu yana Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile ilk kez telefonda görüştü. Görüşmede, Xi'nin İran'ı nükleer müzakerelerde desteklemesi, ülkeler arasındaki bağların geliştirilmesi ve Afganistan konusu ele alındı.

Raisi, görüşmesinin Afganistan bölümüne dair, "güvenlik, istikrar ve barışın sağlanması" için Çin ile çalışmaya hazır olduğu yönünde açıklama yaptı.  Raisi'nin ofisinden yapılan açıklamada, Afganistan konusunda Çin ile "ortak çıkarları ve talepleri" paylaştığını ve "koordinasyon ve işbirliğini güçlendirmeye hazır" olduğu ifade edildi. 

Açıklamada, "Başkan, İran İslam Cumhuriyeti'nin Afganistan'da güvenlik, istikrar ve barışı tesis etmek ve ülke halkının kalkınmasına, ilerlemesine ve refahına katkıda bulunmak için Çin ile işbirliğine hazır olduğunu belirtti" denildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Afganistan konusuna değinilmedi ancak Xi'nin “ortak çıkarları korumak ve bölgesel güvenlik ve istikrarı teşvik etmek” için bölgesel ilişkilerde Tahran ile koordinasyonu ve işbirliğini geliştirmeye istekli olduğunu söylediği aktarıldı.

Fransa’da bazı illerde ilkokullardaki maske zorunluluğu kaldırılıyor

Fransa’da 4 Ekim'den itibaren vaka sayısının her 100 bin kişide 50'ye gerilediği illerdeki ilkokullarda maske zorunluluğu kaldırılacak.

Savunmaya saldırıya dair 'gizli tanık'tan beyan alındı

TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan'ın dava duruşmasında polisin fiziki saldırısına maruz kalan savunma avukatlarına dair bir “gizli tanık”tan beyan alındığı oraya çıktı.

Antalya Kitap Fuarı 15 Ekim’de açılıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Kitap Fuarı, 15-24 Ekim tarihleri arasında ‘Gelecek Bilgiyle Yeşerecek’ sloganıyla Cam Piramit’te 11’inci kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.