İran'da Kürt aktivist Mangouri işkenceyle öldürüldü

Kürt aktivist Yaser Mangouri'nin 17 Temmuz’da tutuklandıktan sonra İran istihbaratı tarafından işkence ile öldürüldüğü belirtildi.

İran'da Kürt aktivist Mangouri işkenceyle öldürüldü
15 Eylül 2021
14:53

İran’da yaşayan ve mesleği kaynakçılık olan 3 çocuk babası Kürt aktivist Yaser Mangouri (31), İran istihbaratı tarafından işkenceyle öldürüldü. Mangouri'nin ailesi ve bu ülkedeki insan hakları gruplarının paylaştığı bilgilere göre, ülkedeki muhalif gruplarla ilişkili olduğu iddiasıyla İran İstihbarat Bakanlığı üyeleri tarafından bakanlığa çağrılan Mangouri, 17 Temmuz'da tutuklandı. 

Tutuklandıktan 50 gün sonra ise, ailesine resmi olarak Mangouri'nin öldüğü iletildi.

İran İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı'na (HRANA) göre, ölüm nedeni hakkında bilgi verilmeyen ailesine henüz Mangouri'nin cenazesi de teslim edilmedi.

Mangouri’nin İran istihbarat güçleri tarafından tecrit altında tutulması üzerine ailesinin bilgi almak için defalarca yetkililere başvuruda bulunduğu, ancak herhangi bir bilgi alamadığı kaydedildi.

Mangouri’nin ölümü konusunda henüz herhangi bir soruşturma da başlatılmadığı kaydedildi.

Ülkedeki hak ihlallerini raporlayan insan hakları örgütü Hengaw da, Mangouri'nin işkence altında öldürüldüğünü duyurdu. Aynı kuruluş tarafından hazırlanan bir rapora göre, İran hapishanelerinde 2017 yılından bu yana 15’i siyasi tutuklu olmak üzere en az 23 Kürt mahkum işkenceyle öldürüldü.

Mangouri'nin ölümü, İran cezaevlerinde son zamanlarda yaşanan taciz, işkence ve ölüm vakalarını yeniden gündeme getirdi. Bu ayın ilk günlerinde alkol bulundurmaktan hüküm giyen Hadi Atazadeh'in kuzeybatıdaki Ahar kentindeki bir hapishanede kırbaçlanarak öldürüldüğü kamuoyuna yansımıştı. Fakat İranlı yetkililer, mahkumun sağlık sorunları nedeniyle yaşamını yitirdiğini öne sürerek, bu iddiayı yalanladı. 

Başkent Tahran'da bulunan Evin Hapishanesi’nde kalan tutuklulara yönelik kötü muamele ve işkenceye dair görüntüler, "Ali'nin Adaleti" adlı bir hacker grubu tarafından geçtiğimiz ay dünya ile paylaşılmıştı. Bu görüntülerde, gardiyanların mahkumları dövdüğü ve yerlerde sürüklediği görülüyordu. İran yargısının paylaşılan bu görüntülerin izini sürdüğü kaydedildi.

SPD'den Kaftancıoğlu kararına tepki

SPD tarafından yapılan açıklamada "Karar, Erdoğan hükümeti tarafından hukukun sistematik olarak kısıtlandığını gözler önüne serdi" ifadelerine yer verildi.

Gergerlioğlu: Aynur Doğan’ın konseri için yapılan detaylı inceleme nedir?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu 20 Mayıs’ta Kocaeli Derince’de düzenlenecek Aynur Doğan konserinin iptali hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

Muzaffer Oruçoğlu: Dersimli komünistlere önerim, Mehmet Çetin ile Emirali Yağan’ın doğdukları evleri müze haline getirmeleridir

Muzaffer Oruçoğlu, "Benim Dersimli komünistlere önerim, Mehmet Çetin ile Emirali Yağan’ın, bu iki komünist şairin doğdukları evi müze haline getirmeleridir" dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.