İranlı aktivist sınır dışı edilmek isteniyor

Denizli’de dün gözaltına alınan İranlı aktivist Meryem Şeriatmedari serbest bırakıldı. Şeriatmedari’ye, ülkeyi terk etmesi için 30 gün süre verildi.

İranlı aktivist sınır dışı edilmek isteniyor
08 Eylül 2020
17:16

İran’da kadınlara yönelik kıyafet kısıtlaması protestosuna katıldığı için ceza alan ve bunun üzerine Türkiye’ye iltica eden İranlı aktivist Meryem Şeriatmedari, dün Denizli’de kimlik kontrolü yapıldığı esnada pasaportunun süresi bittiği gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Şeriatmedari, İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Hakkındaki sınır dışı kararı tebliğ edilen Şeriatmedari'ye, ülkeyi terk etmesi için 30 gün süre verildi.

TÜRKİYE’YE NEDEN GELDİ? 

Şeriatmedari, İran’da kadınlara yönelik kıyafet kısıtlamalarını protesto etmek amacıyla başlayan “Beyaz Çarşamba” eylemlerine katıldığı için ceza aldı. Şeriatmedari, yaklaşık iki yıl önce cezasının kesinleşmesi üzerine Türkiye’ye iltica etti. Pasaportuyla Türkiye’ye gelen Şeriatmedari, Göç İdaresi’ne mültecilik başvurusunda bulundu. Başvuruyu alan Göç İdaresi yetkilileri, Şeriatmedari’ye kimlik ya da herhangi bir belge vermedi. 

ŞERİATMEDARİ’NİN ÇAĞRISI

Şeriatmedari, gözaltına alındığını dün sosyal medya hesaplarından yayınladığı video ile duyurdu. Şeriatmedari, çektiği videoda, “Bunun bir sebebi yok. İsmim sistemde yer alıyor ama kontrol etmeyi reddediyorlar. Sınır dışı amaçlı olarak sebepsiz yere birkaç kişiyi seçtiler. Sadece bu haberi paylaşmanızı istiyorum. Bana ancak bunu paylaşarak yardım edebilirsiniz. Şu anda Denizli’deyim” şeklinde çağrısı yaptı. 

Kadın örgütleri, Şeriatmedari’nin sınır dışı edilmesi ihtimaline harekete geçerek, İran’da hayati tehlikesi olduğu uyarısında bulundu.  

İRAN’DA NE OLMUŞTU?

İran’da başörtüsü takma zorunluluğu getiren yasaya karşı çıkan kadınlar, #whitewednesdays (Beyaz Çarşambalar) etiketiyle kampanya başlatmıştı. Kampanya, kıyafet zorunluluğuna karşı My Stealthy Freedom (Benim Gizli Özgürlüğüm) hareketini kuran gazeteci Masih Alinejad tarafından örgütlendi. 

İran’da tüm kadınlar ve 9 yaşından itibaren tüm kız çocukları, kamusal alanda saçlarını örtmek için başörtüsü takmak, vücut hatlarını gizlemek için uzun mantolar giymek zorunda. Bu kurallara uymayan kadınlar “günahkâr” olarak damgalanıp ahlak polisi tarafından tutuklanıyor. Bazı durumlarda haklarında cezai işlem uygulanabiliyor ve “suçlu” bulundukları takdirde yüksek para cezasına çarptırılabiliyor. Ya da hapsedilebiliyor.  

Memur-Sen: Açlık sınırı 3 bin 107, yoksulluk sınırı ise 8 bin 823 lira

Memur-Sen'in kasım ayı açlık-yoksulluk araştırmasına göre; yoksulluk sınırı bir ayda 228 lira, açlık sınırı ise 80 lira yükseldi. Memur-Sen, kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 3 bin 107, yoksulluk sınırını ise 8 bin 823 lira olarak hesapladı. Kasımda en çok LPG, mazot ve uçak bileti fiyatı arttı. Fiyatı en çok yükselen gıda ürünü ise yüzde 24,81 ile patlıcan oldu.

Diyarbakır'da sağlıkçılar, 'İnsanca yaşamak, insanca çalışmak' için iş bıraktı

Amed Sağlık Platformu üyeleri, hastanelerde bir günlük iş bıraktı.

'Bir çocuğun maddi sebeplerden dolayı ölüm riskiyle karşı karşıya gelmesi kabul edilemez'

İstanbul'da Y.M.G.'ye doğumundan 1 ay sonra 'Kistik Fibrozis' tanısı konuldu. 3 yaşındaki çocuğun, Ivacaftor etken maddeli ilacı kullanmasının zorunlu ve hayati önem taşıdığı belirtildi. İlacın yurt dışından getirilmesi gerektiği ve tek dozunun yıllık maliyetinin 300 bin dolar olduğu öğrenilirken, aile SGK tarafından karşılanmasını talep etti.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.