Irkçı paylaşımda bulunan Büşra Tarım, kendisine söz hakkı vermek isteyen gazeteciyi tehdit etti

Nusaybin’de “İnsanların Kürtçe konuşmasına tahammülüm kalmadı” paylaşımında bulunan öğretmen Büşra Tarım, ırkçı paylaşımına dair kendisine yöneltilen soruları yanıtlamaktan kaçındı. Tarım hakkında suç duyurusunda bulunan Eğitim Sen Mardin Şubesi’nin Eşbaşkanı Mustafa Bozan, olayın “münferit değil, ideolojik” olduğunu söyledi.

Irkçı paylaşımda bulunan Büşra Tarım, kendisine söz hakkı vermek isteyen gazeteciyi tehdit etti
06 Nisan 2021
17:27

Diğer resmi kurumlardan konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Mardin Şubesi ırkçı paylaşımda bulunan Büşra Tarım hakkında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Sosyal medya hesabından yapılan paylaşımla ilgili kendisine gazetecilik ilkesi çerçevesinde söz hakkı vermek için isteyen gazetecinin sorularına cevap vermekten kaçınan Tarım, telefon numarasına nasıl ulaşıldığının peşine düşüp,  bu konuda “Açıklamanızı gerekli yerlere yaparsınız” tehdidinde bulundu.

“Bu tamamıyla ideolojik bir meseledir”

Tarım hakkında suç duyurusunda bulunan Eğitim Sen Mardin Şubesi’nin Eşbaşkanı Mustafa Bozan, paylaşımı gördüklerinde aslında çok şaşırmadıklarını, uzun zamandır benzer yaklaşımlarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Daha önce de bölge kentlerinde benzer durumların farklı şekillerde ortaya çıktığını belirten Bozan, bunu yapanın bir öğretmen olmasının kendilerini ayrıca üzdüğünü ifade etti.

Olayın bireysel bir olay olmadığını vurgulayan Bozan, “Biraz daha ayrıntılı ele aldığımızda faşizmin ideolojik bir olgu olduğunu görüyoruz. Yani bireysel ruh haliyle ya da o an yaşadığı psikoloji ile ilgili değildir. Açıkçası bu tamamıyla ideolojik bir meseledir ve Türkiye’nin tamamına yayılmış bir durumdur. Bunun siyasetçilerden tutalım iş insanlarına, iş insanlarından tutalım normal eğitim-öğretim kademesinde yer alan mevki ya da statü sahiplerinde görebiliyoruz. Bu sadece bir kişinin yaptığı münferit bir olay değil, ideolojik bir olaydır. Bu ideoloji Türkiye’ye yayılmaktadır. Basın yoluyla da siyasetçiler eliyle de yayılmaktadır” dedi.

“Hesabın çalındığı gibi trajikomik bir açıklama ile devreye girdi”

Bozan, yaşanan durumun ideolojik olduğunun Nusaybin Kaymakamlığının olayla alakası olmamasına ve konuya dair bilgisi olmamasına rağmen yaptığı reddedici açıklamadan da görülebileceğini kaydetti. Bozan, “Nusaybin Kaymakamlığı işi olmamasına rağmen, görevi olmamasına rağmen çok komik, gerçekçi olmayan bir yaklaşımla, hesabın çalındığı gibi trajikomik bir açıklama ile devreye girdi” diye konuştu.

Benzer durumların Nusaybin özelinde sık sık karşılaşılan durumlar olduğunu dile getiren Bozan, olayın sistematik bir ırkçılık olduğunu belirtti. Bozan, konuya dair her türlü yasal süreci başlattıklarını belirterek, "Bu tür yaklaşımlara karşı mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Bu gibi hastalıklı zihniyetlerin bizim çocuklarımızı, bizim topraklarımızda eğitmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

 Mülakat sisteminin sonuçları

Yaşanan durumun kamuya alımlardaki ideolojik yaklaşımdan kaynaklandığının altını çizen Bozan, 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişimi sonrasında ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) süreciyle devreye konulan uygulamaların bu tür durumları tetiklediğini kaydetti. Özellikle OHAL sonrası devreye giren mülakat sistemine değinen Bozan, mülakat sistemi ile bölgeye gönderilen kamu emekçilerinin sistemli ve bilinçli olarak belirlendiğini söyledi.

Bozan, bölgede Kürt düşmanlığından beslenen zihniyetin ayyuka çıktığını ifade ederek, bunun toplumsal yapıyı da bozmaya dönük olduğunu vurguladı.

Sistemin devam ettirilebilmesi amacıyla Anayasa Mahkemesi’nin kanuna aykırı bulduğu “mülakat” sisteminin yeniden Meclis’ten geçirildiğini hatırlatan Bozan, Eğitim Sen olarak mülakat sisteminin alt metnini iktidara yakın kişilerin kamuya yerleştirilmesine neden olacağı şeklinde okuduklarını söyledi. Bu uygulamaların bölgede ırkçı yaklaşımlı zihniyetteki kişilerin artmasına neden olduğunu belirten Bozan, yönetici kademelerine kadar benzer durumların yaşandığını ifade etti. Bozan, yaşanan olaya ilişkin yöneticilerin ses çıkarmamasının da bu durumun sonucu olduğunu kaydetti.

Türkiye Emekli Subaylar Derneği yönetimi görevden alındı

İçişleri Bakanlığı,103 amiral bildirisine ilişkin beyanları sebebiyle Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan ve yönetim kurulu üyelerini görevden aldı.

Mardin'de ‘sahte avukat’ dolandırıcılığı

Mazıdağı'nda kendisini avukat olarak tanıtarak onlarca kişiyi dolandıran Abdurrahman B., fark edilmesinin ardından tutuklandı. 

Hekimlerden çağrı: Salgını fırsata çevirmek isteyen özel hastaneler kamulaştırılmalı

İstanbul Tabip Odası, özel hastanelerde koronavirüs (Kovid-19) hastalarının gerek yoğun bakım sürecinde gerekse yataklı servislerde her türlü işlem, girişim, tetkik, tahlil için ücret talep edilmesine ilişkin şikayetlerin artması üzerine açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.