Irkçı yazılama Meclis gündeminde

HDP’li Ali Kenanoğlu, evinin kapısına işaret konulan ve ırkçı yazılama yapılan Alevi yurttaş Sezer Öztürk’ün mağduriyetini Meclis gündemine taşıdı.

Irkçı yazılama Meclis gündeminde
17 Temmuz 2021
11:11

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Esenyurt'taki evinin kapısına işaret konulan ve ırkçı yazılama yapılan Alevi yurttaş Sezer Öztürk’ün mağduriyetini İçişleri Bakanlığı’nca yanıtlanmasını istediği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. 

Önergesinde, Sezer Öztürk’ün şikayet için gittiği karakolda “halkı kin ve nefrete teşvik etme” suçlamasıyla tehdit edildiğini belirten Kenanoğlu, “Karakolda görev yapan polisler mağdur vatandaşımızın sosyal medya paylaşımlarını neden sildirmiştir?” diye sordu.

Kenanoğlu, önergesinde Şubat 2012’den bu yana benzer olaylara dair verdiği 37 soru önergesinin yanıtsız bırakıldığını da hatırlattı. 

HDP’li vekil, İçişleri Bakanlığı’na şu soruları yöneltti: 

"* Yaşadığı evinin duvarına (X) işareti konulup “Alevi defol Kürt” diye yazılan vatandaşın karakola yaptığı başvuru üzerine olay hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?

* İstanbul/Esenyurt Kıraç karakolunda görev yapan polisler, olayın üzerine gitmesi gerekirken mağdur olan Alevi vatandaşımızın sosyal medya paylaşımını neden sorgulamaktadır?

* Bir insanın yaşadığı bir mağduriyeti sosyal medyada duyurması, halkı kin ve nefrete teşvik etme suçuna nasıl girmektedir?

* Karakolda görev yapan polisler mağdur vatandaşımızın sosyal medya paylaşımlarını neden sildirmiştir?

* Kanıt niteliği taşıyan fotoğrafların silinmesi delil karartma değil midir?

* Yukarıda ki son vakadan önce yaşanan ve kamuoyuna yansıyan otuzsekiz (37) vaka ile ilgili ne tür bir işlem yapılmıştır? Faili tespit edilen vakalar var mıdır? Var ise haklarında ne tür işlem yürütülmüştür?

* İçişleri bakanlığına verdiğimiz soru önergeleri neden cevapsız bırakılmaktadır?

* Önümüzdeki günlerde daha ciddi sorunlara yol açmadan, saldırıyı yapanlar hakkında etkin soruşturma yürütülecek midir?

* Ev işaretlemesi yoluyla Alevilere yönelik gerçekleştirilen saldırılara ilişkin bakanlığınızca hazırlanmış bir rapor mevcut mudur?

* Bu tür saldırıları engellemek adına bakanlığınız tarafından alınması gereken önlemler konusunda yürütülen bir çalışma var mıdır?"

Azra'nın katil zanlısının iş yerine saldırı

Antalya’da 21 yaşındaki üniversitesi öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu'nu katleden Mustafa Murat Ayhan'ın iş yerine saldırı düzenlendi.

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde orman yangını

Hatay'ın Dörtyol ilçesine bağlı Kuzuculu Mahallesi Şifalısu mevkiindeki ormanlık alanda, henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. İtfaiye ekiplerine haber verilmesi üzerine bölgeye ekipler sevk edildi. Yangına 2 helikopter, 5 arazöz ve 3 yer ekibi müdahale ediyor.

 Karamollaoğlu: Makam sahiplerine filo kurmaktan çekinmeyenler, yangınla mücadele filosu kuramıyorlar

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ülke genelinde çıkan yangınlarla ve uçak tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.