İşçi dernekleri ile AKİB anlaştı

Çukurova'daki işçi dernekleri, AKİB ile anlaşma sağladı. İşçi dernekleri ve AKİB 106 TL fiyatta anlaştı.

İşçi dernekleri ile AKİB anlaştı
17 Eylül 2020
09:23

Çukurova bölgesinde çalışan işçiler ile Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) arasında anlaşma sağlandı. Her yıl 15 ila 20 Ağustos‘ta başlayan yıllık işçi yevmiyelerinin belirlendiği AKİB görüşmeleri bu yıl verilen zam oranında anlaşılmaması üzerine görüşmeler Eylül ayına kadar sarktı. AKİB’in fiyat önerisini az bulan Adana, Mersin, Tarsus, Ceyhan, Dörtyol ve Erzin işçi dernekleri 14 Eylül günü “işe çıkmama” kararı aldı. İşçi derneklerinin yaptığı “işe çıkmama” çağrısına on binlerce işçi işe çıkmayarak destek verdi.

AKİB’in görüşme talebi üzerine Adana’da AKİB yetkilileri ile görüşen işçi dernekleri, 106 TL fiyatta anlaştıklarını duyurdu. Yapılan anlaşmaya göre 96 TL işçiye 10 TL de elçiye ödenecek. Bu anlaşma 1 Ağustos baz alınacak ve 2021 Ağustos ayının 1’ine kadar geçerli olacak.

Memur-Sen: Açlık sınırı 3 bin 107, yoksulluk sınırı ise 8 bin 823 lira

Memur-Sen'in kasım ayı açlık-yoksulluk araştırmasına göre; yoksulluk sınırı bir ayda 228 lira, açlık sınırı ise 80 lira yükseldi. Memur-Sen, kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 3 bin 107, yoksulluk sınırını ise 8 bin 823 lira olarak hesapladı. Kasımda en çok LPG, mazot ve uçak bileti fiyatı arttı. Fiyatı en çok yükselen gıda ürünü ise yüzde 24,81 ile patlıcan oldu.

Diyarbakır'da sağlıkçılar, 'İnsanca yaşamak, insanca çalışmak' için iş bıraktı

Amed Sağlık Platformu üyeleri, hastanelerde bir günlük iş bıraktı.

'Bir çocuğun maddi sebeplerden dolayı ölüm riskiyle karşı karşıya gelmesi kabul edilemez'

İstanbul'da Y.M.G.'ye doğumundan 1 ay sonra 'Kistik Fibrozis' tanısı konuldu. 3 yaşındaki çocuğun, Ivacaftor etken maddeli ilacı kullanmasının zorunlu ve hayati önem taşıdığı belirtildi. İlacın yurt dışından getirilmesi gerektiği ve tek dozunun yıllık maliyetinin 300 bin dolar olduğu öğrenilirken, aile SGK tarafından karşılanmasını talep etti.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.