İspanya siyasetinde geniş yer alan balık ölümleri krizi büyüyor: 5 tonu aşkın balık öldü

İspanya’nın güneydoğusundaki Mar Menor Lagününde su kalitesinin düşmesi nedeniyle tonlarca balık öldü.

İspanya siyasetinde geniş yer alan balık ölümleri krizi büyüyor: 5 tonu aşkın balık öldü
25 Ağustos 2021
09:57

Murcia Özerk Bölgesi hükümetinin Başkanı Fernando Lopez Miras, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'i Mar Menor'deki durumu görüşmek üzere bir toplantı düzenlemesini talep etti.İspanya'nın güneydoğusundaki Murcia bölgesine kıyısı olan ve "ülkenin en büyük lagünü" olarak bilinen Küçük Deniz'de (Mar Menor), çevre sorunları ve yasa dışı sulama nedeniyle 13 Ağustos'tan bu yana 5 tondan fazla balık öldü. 

Haber Global'da yer alan habere göre, siyasi polemiklere de neden olan balık ölümleri, bu zamana kadar bölgede görülmüş en büyük kriz olarak öne çıkıyor. 

Yetkililer, sorunun öncelikli olarak tarım sektöründe sulamada kullanılan nitratın aşırı miktarda ve kontrolsüz şekilde denize boşaltılmasından kaynaklandığını ifade etti. İklim değişikliğiyle artan hava sıcaklığının da çevre sorunu yarattığına ve balıkların oksijensiz kaldığına işaret edildi. 

Ölen balıkları ve deniz canlılarını her gün kıyılardan toplayan çevreci sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, İspanyol basınına, "Rüzgarın nereden estiğine ve lagünde atmosfer basıncının nasıl olduğuna bağlı olarak ölümler değişiyor. Oksijen tüketiminin hızlandığı gece saatlerinde ölümler artıyor. Biz de sabah gidip kıyıları temizliyoruz." açıklamasında bulundu. 

Ekolojik Geçiş ve Demografik Dönüşüm Bakanı Teresa Ribera da yarın bölgeye gideceğini duyurdu.

Taliban, Kadın Bakanlığı’nı 'Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı' yaptı

Taliban, "Kadın Bakanlığı" tabelasını "Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı" olarak değiştirdi. 

Arjantin'de iktidarın oy oranının düşmesiyle başlayan kriz kabine değişikliği getirdi

Arjantin'de 12 Eylül Pazar günü düzenlenen parlamento ön seçimlerinde iktidarın oy oranının düşmesinin ardından başlayan kriz sonrası Dışişleri, Eğitim, Tarım, Ulusal Güvenlik, Bilim ve Teknoloji Bakanları değişti.

Çin'de meydana gelen depremin bilançosu: 3 ölü, 60 yaralı

Çin'in Sichuan eyaletine bağlı Luzhou şehrinde meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde 3 kişi hayatını kaybetti, 3'ü ağır 60 kişi yaralandı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.