İsrail-Hamas ateşkesini Filistinliler sevinçle karşıladı

İsrail-Filistin arasında 11 gün sonra ilan edilen ateşkes, yerel saatle 02.00’de başladı.

İsrail-Hamas ateşkesini Filistinliler sevinçle karşıladı
21 Mayıs 2021
11:27

İsrail ile Hamas arasında varılan ateşkes Filistinliler tarafından kutlandı. İsrail saldırılarının yoğun olarak gerçekleştirildiği Gazze’de sokakları dolduran Filistinliler, bayraklarla ateşkesi kutladı. “Netanyahu, çocukların ve kadınların katilisin” sloganları atan Filistinlilerin kutlamaları uzun saatler sürdü.

Ateşkesi “zafer” olarak kabul eden Filistinliler, Mescid-i Aksa’ya akın etti. İsrail güçlerinin ses bombaları ile saldırdığı Mescid-i Aksa’nın avlusunu gece 02.00’den sonra dolduran yüzlerce Filistinli, Filistin bayrakları açarak sloganlar attı.

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından son yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda toplam can kaybının 65'i çocuk, 39’u kadın olmak üzere 232'ye, yaralıların sayısının ise bin 900'e yükseldiği bildirilmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, İsrail güçlerinin Gazze’ye yönelik devam eden saldırıları nedeniyle şimdiye kadar en az 75 bin Filistinlinin yerinden edildiğini bildirmişti. Ofis, yerinden edilen 47 bin Filistinlinin Gazze’deki BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na (UNRWA) ait 58 okula sığındığını belirtmiş, 28 bin 700 kişinin ise bölgedeki diğer Filistinlilerin evlerinde kaldığını açıklamıştı.
Ofis, İsrail tarafında ise 2'si çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiğini, 796 kişinin ise yaralandığını açıklamıştı.

2021 Pulitzer Ödüllerini kazananlar açıklandı

ABD’nin New York kentindeki Columbia Üniversitesinin yönettiği Pulitzer Ödülleri’nin 105.sinde kazananlar açıklandı.

Halepçe’de patlama: Bir kişi yaşamını yitirdi

Halepçe’de meydana gelen patlamada, bir kişi yaşamını yitirdi.rnrn

Erdoğan NATO zirvesinde liderlerle bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi'nde İngiltere Başbakanı Johnson, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, Letonya Cumhurbaşkanı Egils Levits ile yaptığı görüşmelerin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.