İsrail ve Hindistan merkezli iki ilaç şirketi: Ağızdan alınan Covid-19 aşısı umut verici aşamada

İsrail merkezli ilaç şirketi Oramed ile Hindistan merkezli rekombinant proteinlerle aşı geliştiren Premas Biotech, korona virüsle mücadelede yürütülen aşı çalışmalarına yeni bir boyut kazandırdı.

İsrail ve Hindistan merkezli iki ilaç şirketi: Ağızdan alınan Covid-19 aşısı umut verici aşamada
23 Mart 2021
14:48

İki şirket, Oramed’in oral uygulama teknolojisini Premas’ın aşı uzmanlığıyla birleştirerek Oravax Medical Inc. çatısı altında bir araya geldi ve ortak üretilen "oral Covid-19 aşısının" hayvan deneylerinden umut verici sonuçlar alındığını duyurdu.

Buna göre hap gibi yutulabilen aşının, hayvanlarda virüse karşı bağışıklık oluşturan antikorların üretilmesine yardımcı olduğu ortaya konuldu. Yapılan açıklamada, insan üzerindeki ilk klinik deneylerin Haziran ayına kadar başlatılabileceği duyuruldu.
Premas Biotech kurucularından Prabuddha Kundu, “Bu teknolojinin işe yaradığından ve Covid-19’a karşı bağışıklık vaat ettiğinden yüzde 100’den fazla eminiz” dedi.

Ağızdan alındığı için daha az yan etkiye neden olması öngörülen aşı, tek doz olma özelliğiyle de iki doz gerektiren diğer aşılardan farklı. Lojistik problemleri de ortadan kaldıran aşı, normal bir buzdolabı ile taşınabilecek ve oda sıcaklığında saklanabilecek.

Oramed CEO'su Nadav Kidron, "Oral aşı adayımızın salgını sona erdirme potansiyeli konusunda çok heyecanlıyız" dedi. Kidron, "Ağızdan alınan bir Covid-19 aşısı, hızlı ve geniş ölçekli dağıtımın önündeki birçok engeli ortadan kaldırarak insanların aşıyı evde kendilerinin almasına olanak tanıyacaktır. Günümüzde uygulama kolaylığı, aşılama oranlarını hızlandırmak için kritik öneme sahip olsa da standart grip aşısı gibi yıllık veya iki yılda bir Covid-19 aşısının gerekli olabileceği muhtemel durumda oral bir aşı daha da değerli hale gelebilir" ifadelerini kullandı.

Türk Tabipler Birliği: Aşıda ve randevuda yaşanan problemlerden sağlık çalışanları sorumlu değildir

Yurttaşların 3 Mayıs öncesine randevu alamadığını belirten TTB, “Sağlık Bakanlığı, pandeminin başından bu yana olduğu gibi yine salgın yerine algıyı yönetmektedir. Aşıda ve randevuda yaşanan problemlerden/aksaklıklardan sağlık çalışanları sorumlu değildir" dedi.

İngiltere Başbakanı Johnson: Sonbaharda yeni Covid-19 ilaçları kullanıma sunulacak

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Covid-19 tedavisinde gelecek vaat eden yeni ilaçların sonbaharda kullanıma sunulacağını belirtti.

Türkiye'nin Covid-19 tablosu kısıtlamalara rağmen ciddiyetini koruyor

Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 346 kişi daha yaşamını yitirirken 61 bin 28 yeni vaka tespit edildi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.