İstanbul Sözleşmesi eyleminde yargılanan kadınlar savunma yapmadı

İstanbul Sözleşmesi'ne sahip çıktıkları için yargılanan 33 kadın, duruma öncesi avukat ve arkadaşlarının polis şiddetine maruz kalmasını protesto ederek, savunma yapmadı. Duruşma ertelendi. 

İstanbul Sözleşmesi eyleminde yargılanan kadınlar savunma yapmadı
07 Haziran 2021
12:07

Ankara Kadın Platformu’nun 12 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme tartışmalarına karşı yaptığı eylemde gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan 33 kadın hakkında açılan davanın ilk duruşması Ankara 28'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya katılan avukatlar, duruşma öncesi polisin yaptığı müdahaleyi anlattı. Avukatlar, avukat ve kadınları darp eden yargılanan kadınları içeri almayan polisler hakkında mahkemenin suç duyurusunda bulunmasını istedi. Mahkeme heyeti, "Kendiniz gider suç duyurusunda bulunursunuz" diyerek talebi reddetti.

Avukatlar ve sanıklar, polis şiddetini protesto etmek için dava dosyasına dair savunma yapmadı.

Bunun üzerine heyet, bir sonraki duruşmayı 26 Kasım'a erteledi.

Yeneroğlu: Halimizi tarif eden bir fark!

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kemal Kurkut'un vurulma anını fotoğraflayarak soruşturmanın seyrini değiştiren gazeteci Abdurrahman Gök'ün "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 20 yıl hapis istemiyle yargılanmasını tepki gösterdi.

‘Kadının öncü rolü engellenmek isteniyor’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partilerine açılan kapatma davasının amaçlarından birinin kadının öncü rolünü engellemek olduğunu söyledi.

Diyarbakır'a çıkarma yapan CHP heyeti: Kürt meselesini çözme iddiasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) “Ekonomi ve Esnaf Masası”ndan oluşan heyeti, temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.