İzmir Tabip Odası Başkanı Çamlı: Test ve aşılama sayısı artırılmalı

Salgınla mücadelede test sayısının artırılması ve aşılamanın hızlı ilerlemesinin önemine değinen İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, geçmiş dönemde yapılan hatalara düşülmemesi uyarısında bulundu. rnrn

İzmir Tabip Odası Başkanı Çamlı: Test ve aşılama sayısı artırılmalı
14 Mayıs 2021
10:28

Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele adı altında turizm sezonu öncesi alınan kısıtlama kararı, 17 Mayıs'ta kademeli olarak kaldırılıyor. Kapanmayla birlikte test sayılarında yaşanan düşüş vaka sayılarını da etkiledi. Kapanma öncesi vaka sayılarında artışın yaşandığı İzmir’de, kapanmayla birlikte vaka sayılarında düşüş yaşandı. İktidarın salgınla mücadele politikalarını İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı değerlendirdi. 

Test yapılarak vakaların açığa çıkarılabileceğini belirten Çamlı, test sayılarının düşmesiyle pozitif vaka sayısının da orantılı olarak düşeceğini söyledi. Kovid-19 hastasıyla temas etmiş ama semptom belirtisi olmayanlara test yapılmadığını söyleyen Çamlı, “Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Semptomu yok diye test yapılmadığı zaman bu kişilerin hastalıkları ve bu kişilerin bulaştırabilecekleri kişilerin tespitini atlamış olursunuz. Yani test sayısı düşük tutulduğunda vaka sayılarındaki azalmalarda kısıtlamaların ne kadar rolünün olduğu ortaya açık bir şekilde koyamazsınız. Bu nedenle test sayısının azalmış olması çok sıkıntılı ve sorunlu bir durum. Derhal test sayılarının artırılması gerekiyor. Özellikle temaslı kişilere test yapılması şart” dedi. 

Vaka sayılarına ilişkin kimi hedefler konulduğunu ancak burada önemli olanın bu rakamlar karşısında nasıl bir politika izleneceğini söyleyen Çamlı, “Bu rakamlara ulaşıldığında pandeminin kontrol altına alındığı söylenemez. Vaka sayılarında belirgin düşüşe rağmen İzmir halen kırmızı yani çok yüksek riskli iller kategorisinde” şeklinde konuştu. 

Aşılamanın salgınla mücadelede önemli olduğunu ve hızlı şekilde tamamlanması gerektiğini ifade eden Çamlı, “Mevcut yönetimde pandemiyi kontrol altına almaktan öte idare etme anlayışının olduğunu görüyoruz. Geçmişte iki kez yaşadığımız pik sonrasındaki kontrolsüz, kademesiz açılmaların bizi bir önceki pikten çok daha kötü noktalara götürdüğünü biliyoruz. Yani her pik, bir öncekinin üstünde gerçekleşiyor. Dolayısıyla bu kontrolsüz ve kademesiz açılımların sahadan alınan bilimsel analize göre değil de ekonomik kaygıların ve siyasi iktidarın birtakım hesapları çerçevesinde alındığını görüyoruz. Umarım yaşananlardan ders çıkarılır ve bu seferki açılmalarda bunlar göz önüne alınır” diye ifade etti. 

Kapanma sürecinde aşılamanın hızlı bir şekilde yapılması gerektiğini ancak şuan için toplumun yüzde 12'sinin aşılandığını belirten Çamlı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun “Turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız" sözlerini hatırlatarak, “Öğretmenler, toplumla çok yakın temasta olan hizmet sektöründe çalışanlar aşılanmazken, turizm sektöründe güven sağlamak anlamında aşılama yapma tercihi ekonomik kaygıların toplum sağlığının önüne geçtiğinin en bariz göstergelerinden biridir” diye konuştu.  

Yeni varyant virüslerle mücadelenin de zorlaştığını dile getiren Çamlı, kapalı ve kalabalık ortamlarda yayılımın fazla olduğunu belirterek, “Toplu taşıma araçlarına, fabrika ve işyeri ortamlarının mutlaka düzenlenmesi gerekir. Üretime ara verilmesi ya da mesafelerin ayarlanması çok önemli. Çünkü varyant virüs önceki virüse göre kapalı ortamlarda çok uzun süre kalabilmekte ve bulaştırıcılığı çok daha yüksek olabilmekte. Ev içi bulaşların da yoğun olduğunu biliyoruz. Bayramda ev içi gibi kapalı ziyaretlerin sınırlandırılmasının önemli olacağını düşünüyorum. İzolasyon ve karantina çok sıkı bir şekilde denetlenmeli” dedi.

Çamlı bir kez daha maske, mesafe ve hijyen kurallarını hatırlatarak hassasiyet gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi. Koronavirüse karşı korunmada açık havanın önemine değinen Çamlı, "İnsanların açık havada kalmalarını çok kısıtlamayalım. Vatandaşlarımız kapalı ortamlardan daha dikkatli olmalı” uyarısında bulundu. 

Sağlık Bakanı Koca: Kargo çalışanlarıyla kuryelerin aşılarına yarın başlıyoruz

Sağlık BAkanı Fahrettin Koca  sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile kargo çalışanlarıyla kuryelerin aşılarına yarından itibaren başlanacağını duyurdu. Koca yaptığı paylaşımda: "Kargo çalışanlarıyla kuryelerin aşıl...

Koca: Biontech, açıldıktan sonra 6 saat içinde kullanılmalı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı sırası gelenleri uyardı.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası: İlaçları kutuları içinde saklayın

İlaç kullanırken dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çeken Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, ilaçların, mutlaka kullanma talimatı ve kutusunun üzerinde belirtilen koşullarına göre saklanması gerektiğini, uygun koşullarda saklanmamış ilaçların kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.