İzmir'de 43 sınıfta eğitime ‘koronavirüs’ arası

İzmir'de koronavirüs nedeniyle 43 sınıfta eğitime ara verildi. Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şubesi Başkanı Veysel Beyazadam, yetersiz önlemlerin bulaş riskini arttıracağı uyarısında bulundu.

İzmir'de 43 sınıfta eğitime ‘koronavirüs’ arası
16 Eylül 2021
13:22

Koronavirüs (Kovid-19) kapsamında getirilen kısıtlamaların kaldırılmasıyla 6 Eylül’de yüz yüze eğitim yeniden başladı. Koronavirüs önlemlerinin yetersizliği sonucu artan pozitif vakalar nedeniyle birçok okulda eğitime ara verildi. İzmir’in Ödemiş ilçesinde bulunan ve yaklaşık 2 bin öğrenci kontenjanına sahip 50. Yıl Ortaokulu’nda bulunan 11 sınıfta, çıkan pozitif vakalar nedeniyle eğitime ara verildi.

Öte yandan Ödemiş ile birlikte Konak, Karabağlar, Torbalı, Bayındır, Kiraz, Selçuk ve Beydağ ilçelerinde 141 öğrenci ve 17 öğretmen koronavirüse yakalandı, 43 sınıfta eğitime ara verildi.

Okullarda eğitime ara verilmesine dair Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şubesi Başkanı Veysel Beyazadam, yüz yüze eğitimin başlamasına dair alınması gereken önlemleri defalarca açıkladıklarını ancak gerekli tedbirlerin alınmadığını söyledi. Beyazadam, "Tedbirlerin alınmasına dair bakanlık birçok söylemde bulundu ancak üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmedi. Sınıfların şimdiden karantinaya alınması demek, çokta önlemlerin alınmadığını gösteriyor. Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz hafta 198 sınıfın karantinaya alındığını açıklamıştı. Bu sayı çok daha fazla olmaya doğru gidiyor. Ortaöğretim öğrencileri daha önceden aşılanmış olsaydı, belki bu denli yoğun bir etki ile karşı karşıya kalmazdık" dedi.

Beyazadam, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ihtiyaç doğrultusunda 100 bin civarında bir atama yapması gerektiğine vurgu yaparak, belirtilen sayının 10 da 1'i oranında atama yapıldığını ancak mevcut sorunlara çözüm olmadığını belirtti. Beyazadam, yine en büyük sorunlardan birinin ders sürelerinin 40 dakika olduğuna işaret ederek, "Sınıfların yeterince hijyen ve havalandırılmaması, bulaş riskini arttırıyor" diye konuştu. 

2022 bütçesi Meclis’e sunuldu: Savunma bütçesi yüzde 30 arttı

Meclis Başkanlığı’na sunulan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’nde Savunma ve Güvenliğe ayrılan bütçe yüzde 30 artarak, 181 Milyar TL oldu.

Ticaret Bakanlığı, ihracı kayda bağlı ürünler listesine ekleme yaptı

Nohut, saf amonyak ve sülfürik asit; ihracı kayda bağlı ürünler listesine alındı.

Pandemi döneminde 113 bine yakın iş yeri ve 71 bin şirket kapandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, pandemi döneminde, 11 Mart 2020 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında; 112 bin 710 esnafın iş yerini kapattığını, 71 bin 314 şirketin de kapandığını açıkladı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.