Japonya'da hükümet, Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımların süresini 2 yıl daha uzattı

Japonya'da hükümet, Kuzey Kore'ye yönelik 13 Nisan'da süresi dolması beklenen tek taraflı yaptırımların süresini 2 yıl daha uzatma kararı aldı.

Japonya'da hükümet, Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımların süresini 2 yıl daha uzattı
06 Nisan 2021
09:45

Kuzey Kore gemileri ile Kuzey Kore limanlarında demirli yabancı gemilerin Japonya limanlarına girişi ve ticaret yapmasına yasak getiren yaptırımlarla ilgili söz konusu kararın, Kuzey Kore tarafından kaçırılan Japonya vatandaşları sorununun çözümü ve Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması için Pyongyang'a yapılan baskıyı sürdürmek adına alındığı öğrenildi.

Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olarak 25 Mart'ta iki yeni balistik füze denemesi gerçekleştirmiş, Japonya, ABD ve Güney Kore ise Pyongyang'a yönelik BM yaptırımlarının tam olarak uygulanması ve Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik iş birliği çağrısı yapmıştı. Japonya Başbakanı Yoshihide Suga ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ön koşul olmaksızın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüşmeye hazır olduğunu yinelemişti.

Merkel: Bir ülkede AİHS tehlikedeyse bu Avrupa Konseyi açısından alarm olmalıdır

Almanya Başbakanı Angela Merkel, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Avrupa Konseyi üyelerini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını "hızlı ve kapsamlı bir şekilde" uygulamaya çağırdı.

Rusya ile Bulgaristan arasındaki restleşme devam ediyor

Rusya, Bulgaristan'ın geçtiğimiz ay Moskova Büyükelçiliği'nin 2 çalışanını "istenmeyen kişi" ilan etmesine yanıt olarak Bulgaristan'ın Moskova Büyükelçiliği'ndeki 2 diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

Eski Cumhurbaşkanı, şimdi internette iş arıyor

Polonya'nın eski Cumhurbaşkanı ve Nobel Barış Ödülü sahibi Lech Walesa, emekli maaşının 6 bin zloti olduğunu ve eşinin ise her ay 7 bin zloti harcadığını belirterek, internette iş aradığını ve iş ilanında 20 bin zloti maaş istediğini kaydetti.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.