Kadınların hünerli ürünü: Nar ekşisi

Suruç’un meşhur narı kadınların ince işçiliğiyle sofraların tadlandırıcısı olan nar ekşisine dönüşüyor. Ayn Zeliha Binici, ekşileri büyük emekle yaptıklarını belirterek, "Ağaçla, toprakla, narla uğraşmaktan mutluluk duyuyoruz" dedi. 

Kadınların hünerli ürünü: Nar ekşisi
09 Ekim 2021
10:33

Urfa’nın Suruç ilçesinde olgunlaşan narlar, nar ekşisi yapılmak için toplanmaya başlandı. Sabahın erken saatlerinde bahçelere gidilip ağaçtan toplanan narlar, çeşitli aşamalardan geçirilerek sofralara lezzet veren nar ekşisine dönüştürülüyor. Suruç’un Mideba Mezîn (Büyük Sergen) Mahallesi’nde yaşayan Ayn Zeliha Binici, bahçesinden topladığı narları, önce evine taşıyor, ardından ikiye böldüğü narları avucuna ters yatırıp tahta kaşık ile döverek tanelere ayırıyor. Çıkardığı taneleri bir gün dinlendiren Binici, ardından kazanlara koyarak 2 gün boyunca kaynatıyor. Bu işlemin ardında bidonlara doldurulan narın bu sıvı hali, nar ekşisi olarak satışa sunuluyor. 

Binici, günde topladıkları 200 kilo nardan 7-8 kilo ekşi elde ettiklerini belirtti. Binici, nar ekşisi yapımının iki haftalarını aldığını belirtti.

Nar ekşisi yapımında kadınların büyük emek verdiğini belirten Binici, yaptığı nar ekşisinin kilosunu 50 TL’ye sattığı söyledi. Binici, bir yıl içinde yaklaşık 40 kilo nar ekşisi yapıp sattığını ifade etti.

Hem ihtiyaçtan kaynaklı hem de bu işi yapmayı sevdiği için nar ekşisi yaptığını söyleyen Binici, “Bahçe işi olmazsa canımız sıkılır. Nar ekşisini keyifle yapıyoruz. Burada ağaçla, toprakla, narla, onun ekşi yapımıyla uğraşmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Davutoğlu Van'dan Bakan Bilgin'e yanıt verdi: Gençler sizin çocuklarınız gibi ceplerinde dolarla yurtdışına gitmiyorlar

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “‘Gençler Türkiye’den kaçmak istiyor’ diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyor” diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e tepki gösterdi. Davutoğlu, “Bunların gözü kör oldu. Gençleri göremiyorlar. Sayın Bakan, o gençler sizin çocuklarınız veya yakınlarınız gibi ceplerinde dolarla yurt dışına gitmiyorlar. Türkiye’de, ana yurtlarında, ana vatanlarında, ana şehirlerinde iş bulamadıkları için gidiyorlar” dedi.

'Yok öyle' diyen Kılıçdaroğlu Merkez Bankası'na çıkarma yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile görüşmek üzere Merkez Bankası’na geldi.

150 öğrenci duruşma için Antep'ten Nizip'e götürülmüş

Gaziantep Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören yaklaşık 150 öğrencinin, okulun beden eğitim öğretmeni A.S tarafından Nizip Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması yapılan H.Ş’ye destek vermek için götürüldüğü ortaya çıktı. Velilerin tepki gösterdiği olayın ardından soruşturma açan Gaziantep Valiliği, öğretmen ile iki idarecinin açığa alındığını duyurdu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.