Kadınların işgücüne katılım oranı 2020'de yüzde 3,5 geriledi

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre; kadınların işgücüne katılım oranı, 2020’de yüzde 3,5 geriledi. Gerilemenin gerekçesi olarak pandemi gösterildi.

Kadınların işgücüne katılım oranı 2020'de yüzde 3,5 geriledi
27 Ekim 2021
13:50

2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı Resmi Gazete’de yayınlandı. Programa göre; kadınların işgücüne katılım oranı, geçen yıl yüzde 3,5 azaldı. Kadınlar 2019’da işgücüne yüzde 34,4 oranında katılırken 2020’de bu oran yüzde 30,9’a düştü.

Programda bu düşüşün gerekçesi, “Pandemi kaynaklı olumsuz gelişmeler, uzun süredir uygulanan politika ve teşviklerin etkisiyle yükselmekte olan kadınların işgücüne katılım oranlarını da olumsuz etkilemiştir” denilerek açıklandı.

Programda yer verilen bilgilere göre; Avrupa Birliği’ne üye 27 ülkede 2019’da yüzde 51,3 olan kadınların işgücüne katılım oranı, 2020’de yüzde 50,8’e düştü. Yani kadınların işgücüne katılımı, Avrupa Birliği ülkelerinde geçen yıl yüzde 0,5 geriledi.

Programda, 2022'de kadınların işgücü ve istihdama katılımını arttırmak amacıyla "İşte Anne Projesi" ve çocuk bakım desteği uygulamalarının geliştirileceği açıklandı. Uygulamaların, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kamu kurumları ve üniversiteler tarafından hayata geçirileceği duyuruldu.

 

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı: Yetkilileri sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye çağırıyoruz

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Ferman Kurtel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, “İlgilileri, yetkilileri, 3 Aralık’ta sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye ve hemen harekete geçmeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.