Kafe ve Bar Çalışanları Dayanışması: Pandemi, kriz, yoksulluk... Hesabı biz ödemeyeceğiz

Pandemi nedeniyle kapatılan iş yerlerinin açılması ve zararların karşılanması için açıklama yapan kafe emekçileri, insanca yaşamak istediklerini dile getirdi.

Kafe ve Bar Çalışanları Dayanışması: Pandemi, kriz, yoksulluk... Hesabı biz ödemeyeceğiz
06 Nisan 2021
23:41

Kafe ve Bar Çalışanları Dayanışması, Turizm İşçileri Dayanışması, Otel ve Turizm İşçileri Sendikası ve Kent Emekçileri Dayanışması salgın nedeniyle kapatılan iş yerleri ve zararların karşılanması için basın açıklaması yaptı. Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde açıklama yapan emekçiler “Pandemi, kriz, yoksulluk. Hesabı biz ödemeyeceğiz” pankartı açarak sık sık “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganları attı.

Ortak açıklamayı okuyan Derya Emrem, “İş yerlerinin kapanması demek, bir gelirimiz olmadan yaşamak zorunda kalmamız demek, sosyal güvencemizin olmaması demek, çalışanları yoksulluğa mahkûm etmek demek. Milyonlarca insanın içinde olduğu bir sektör yok olma tehlikesiyle karşı karşıya, işçiler ise açlıkla karşı karşıya. Hükümet ve Bilim Kurulu bu yoksulluğu, bu açlığı görmezden geliyor” dedi.

Kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasını talep eden Emrem, “Sektörümüz için kısa çalışma ödeneğini ve ücretsiz izin nakdi desteğini yıl sonuna kadar uzatın. İşten çıkarma yasağını sektörümüz açısından yıl sonuna kadar uzatın. Aksi taktirde kitlesel bir işsizlik söz konusu olabilir. Sektörümüzdeki esnafların 2020 yılında tahakkuk eden vergi ödemeleri terkin edilmeli, SGK ödemeleri de yıl sonuna kadar uzatılmalıdır” dedi.

Türkiye Emekli Subaylar Derneği yönetimi görevden alındı

İçişleri Bakanlığı,103 amiral bildirisine ilişkin beyanları sebebiyle Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan ve yönetim kurulu üyelerini görevden aldı.

Mardin'de ‘sahte avukat’ dolandırıcılığı

Mazıdağı'nda kendisini avukat olarak tanıtarak onlarca kişiyi dolandıran Abdurrahman B., fark edilmesinin ardından tutuklandı. 

Hekimlerden çağrı: Salgını fırsata çevirmek isteyen özel hastaneler kamulaştırılmalı

İstanbul Tabip Odası, özel hastanelerde koronavirüs (Kovid-19) hastalarının gerek yoğun bakım sürecinde gerekse yataklı servislerde her türlü işlem, girişim, tetkik, tahlil için ücret talep edilmesine ilişkin şikayetlerin artması üzerine açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.