Katalonya Meclis Başkanı: Özerk yönetimle ilişkiler resmi aşamaya geçecek

Özerk Yönetimi resmi olarak tanıyan Katalonya Parlamentosu Meclis Başkanı Laura Borras, "Onlara verdiğimiz sözleri tutmak, demokrasi ve ezilen halklarla ilgili projelerini desteklemek istiyoruz. Mesajımız bir umut, tanınma ve dayanışma mesajıdır" dedi. 

Katalonya Meclis Başkanı: Özerk yönetimle ilişkiler resmi aşamaya geçecek
08 Kasım 2021
11:10

Katalonya Parlamentosu, 20 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni oy çokluğu ile resmen tanıdı. Katalonya Parlamentosu, Özerk Yönetimi’ni resmi olarak tanıyan ilk parlamento oldu. Katalonya Parlamentosu’nun Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi'nin statüsünü tanıması bölgede de olumlu karşılandığı belirtildi.

Katalonya Parlamentosu Meclis Başkanı Laura Borras, özerk yönetiminin oy çokluğu ile kabul edilmesi sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

20 Ekim'de son genel kurul toplantısında yapılan oylama ile Özerk Yönetim’in tanınması, üyelerinin yıllarca süren çalışmaları ve Katalonya’daki örgütlü sivil toplumunun Kürt davasını destekleme önerisi sayesinde gerçekleşti. 

Katalonya'da geleceğini demokrasi ilkeleri üzerine inşa etmek isteyen halklara, her zaman yakın olduğumuzu hissettik. Bu yüzden Kürtler kardeş bir halktır. Katalonya Parlamentosu’nda Özerk Yönetim’in tanınmasıyla artık bu ilişkiler daha iyi bir duruma geçilecek. Bu ilişki tanıma kararından sonra kurumsal ve resmi aşamaya geçecektir.

Umarım tanınma kararı bir dönüm noktası olur ve ilişkileri büyük ölçüde güçlendirir. Diğer ülkelerin de Özerk Yönetimi tanımasını umut ediyoruz. Halkları tanımak, demokrasi ilkelerinin ve kendi kaderini tayin hakkının temelini oluşturan siyasi bir görevdir.

Meclis başkanı olarak bu adımı atmış olmaktan gurur duyuyorum. Dolayısıyla sadece dünyadaki hak kavramını uygulamıyoruz, aynı zamanda yeni bir yönetimin siyasi varlığını kabul ederek onu aktifleştiriyoruz. Rojava’nın her yerinde öncülük rolünü oynadılar. Onlar sözlerini tuttu. Onlara verdiğimiz sözleri tutmak, demokrasi ve ezilen halklarla ilgili projelerini desteklemek istiyoruz. Mesajımız bir umut, tanınma ve dayanışma mesajıdır. Kürdistan Yönetimi ile Katalonya Hükümeti arasında ortak projeler gerçekleştirmek istiyoruz" (MA)

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

Silvan Belediye Eşbaşkanı Toprak'ın hakkında daha önce açılan ve takipsizlikle sonuçlanan soruşturmalar yeniden iddianameye döndü

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yerine kayyım atanan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak hakkında daha önce açılan iki ayrı soruşturmadaki takipsizlik kararının kaldırılarak iddianame hazırlanmasını talep etti.

Endonezya'daki yanardağ patlamasında can kaybı 34'e yükseldi

Endonezya'da Semeru Yanardağı’nda cumartesi günü meydana gelen patlamada bilanço artıyor. Paylaşılan son verilere göre, patlama nedeniyle can kaybı 34'e yükseld.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.