Katarlılara ‘Türkiye’de sınavsız tıp eğitimi’ anlaşmasına sert tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Katarlılara sınavsız tıp eğitimi hakkı tanıyan protokole ilişkin açıklamalarda bulundu. İlgezdi, “Katarlılara tanınan bu imtiyaz adeta bir kapitülasyondur” dedi.

Katarlılara ‘Türkiye’de sınavsız tıp eğitimi’ anlaşmasına sert tepki
25 Haziran 2021
13:38

Türkiye ile Katar arasında “Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İşbirliği” Protokolü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı. Erdoğan’ın imza attığı protokolle Katarlı öğrenciler, Türkiye’de hiçbir sınava tabi tutulmadan tıp, diş hekimliği, eczacılık sağlık meslek yüksek okulu, hemşirelik alanlarında ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim alabilecek.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türkiye ile Katar arasında “Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İşbirliği” Protokolü’ne Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi yayımladığı bir açıklama ile tepki gösterdi.

CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, yapılan protokolün Türkiye’deki gençler için büyük haksızlık olduğuna vurgu yaparak, “Öncelikle Katar’a böyle bir ayrıcalık tanınmasını asla kabul etmiyoruz. Bizim gençlerimiz sınavlarda ter dökerken, insan hayatını ilgilendiren böyle önemli bölümlere sınav şartı olmadan Katarlıların girişinin sağlanması çifte standarttır” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile Katar arasında imzalanan anlaşmanın basında sıkça yer almasına karşın yetkili ve ilgili kurumların suskunluğunu eleştiren İlgezdi, “Konu hakkında Sağlık Bakanlığı'nın da YÖK’ün de bilgisi yoktur. Böyle bir protokol bu iki kurumdan da gizlenmiş midir? Bu tek adam sisteminin çarpık sonucudur. Milyonlarca gencin kaderini tek bir kişiye emanet ederseniz, denge denetim mekanizmasını devre dışı bırakırsanız ülkenin geleceğini karartırsınız. Devletin kurumlarının birbirinden habersiz bu tip kararlar alması Türkiye’deki çürümenin en açık göstergesidir” ifadelerini kullandı.

Yabancı öğrencilerin Türkiye’de üniversiteye girebilmesi için şartların belli olduğunu kaydeden Akkuş İlgezdi, “Yabancı öğrenciler YÖS’ten yeterli puan alarak eğitim alabilmektedirler. Katarlılara tanınan bu imtiyaz adeta bir kapitülasyondur” dedi.

Türkiye ile Katar arasında 15 yeni anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'la yapılan 15 yeni anlaşmayı hatırlatarak, "Önümüzdeki süreçte her alanda işbirliğimizi genişleteceğiz" dedi.

Öztürk: Daha 2022 yılı başlamadan bütçenin üçte birini yediniz

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, “Bundan önce yaptığınız bütçeler hep açık verirken, bu defa devrim yaptınız; daha yıl başlamadan bütçenin üçte birini yediniz, yok ettiniz” dedi.

HDP, engellilere karşı kurulan cümlelerde yer alan ayrımcı ifadelere ilişkin 72 sayfalık rapor hazırladı

HDP Engelliler Komisyonu, günlük yaşamda ve siyasette farkında olunmadan engelliler ile ilgili olarak kurulan cümlelerin içine gizlenmiş ayrımcı, ötekileştirici ifadeleri derleyerek 72 sayfalık rapor hazırladı. Ayrıca raporun dinlenebilmesi için özel karekod da kullanıldı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.