Katı atık işçileri: Baskınlar bir yağmadır ve gasptır, çekçeklerimizi istiyoruz

Katı atık işçileri, belediye zabıtaları tarafından el konularak hurdacılara satılan çekçeklerininin geri verilmesini istedi. 

Katı atık işçileri: Baskınlar bir yağmadır ve gasptır, çekçeklerimizi istiyoruz
02 Kasım 2021
09:59

İstanbul'da katı atık toplayarak geçimlerini sağlayan işçilere yönelik baskılar sürüyor. Ağustos ve Eylül aylarında Ataşehir, Ümraniye, Bahçelievler ve Üsküdar başta olmak üzere birçok ilçede katı atık depolarına polis ve zabıtalar tarafından baskın düzenlendi. Baskınlarda birçok katı atık işçisi gözaltına alınırken, işçilerin ekmek teknesi olan çekçeklere de el konuldu. Söz konusu çekçeklerin daha sonra zabıtalar tarafından hurdacılara satıldığı görüntüleriyle ortaya çıktı. İstanbul Geri Dönüşüme Katkı Derneği (İGEKATDER) Başkanı Mesut Aygün ile çekçeklerine el konulan işçiler, yaşadıkları baskıların sona ermesini istedi. 

Belediye ve valiliğin çöpten topladıkları katı atıkları "haksız kazanç" olarak nitelendirdiğini aktaran Aygün, bu nitelendirmenin gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Topladıkları atıkların alın terleri olduğunu vurgulayan Aygün, "Bu yapılan açıklamaları kınıyoruz. Baskınlar bir yağmadır ve gasptır. Emeğimize karşı bir sömürüdür. Bunun kabul edilebilir hiçbir yanı yok" dedi. 

Hayatların idame ettirmek için katı atık toplama işinde çalıştıklarına dikkati çeken Aygün, baskılar karşısında durmaya devam edeceklerinin altını çizdi. Aygün, “Bu saldırıların bir alt yapısı var. Bu baskıları, Emine Erdoğan’ın (Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi) 'sıfır atık projesi' adı altında gerçekleştiriyorlar. Bunu da AKP’nin belediyeleri üzerinden işbirliği içinde yapıyorlar" diye kaydetti. "Elimizden alınan ekmeğimizi tekrar almak için mücadelemizi sürdüreceğiz" diyen Aygün, şu çağrıda bulundu: "Bütün geri dönüşüm emekçileri, siyasi ve emek demokrasi güçleri bize destek olsun. Bizim direnişimiz haklı bir direniştir."  

Katı atık toplayarak geçimini sağlayana Bayram Tuğ, belediye zabıtalarının topladıkları katı atıklara bile el koyduğunu anımsattı. Tuğ, el konulan çekçeklerinin satıldığına işaret ederek, “Hakkımız helal etmiyoruz. Ekmeğimize el koydular. Bir çekçek arabasını 500 TL’ye alıyoruz. Çekçeğe verdiğimiz bu parayı bir haftada kazanamıyoruz. Hırsızlık yapmıyoruz ki biz. Belediye katı atık ihalesi almış, 'Ondan dolayı siz buraları toplayamazsınız' diyor. Benim iki defa çekçeğime el koydular" diye konuştu. 

Katı atık işçisi Burak Ataç ise, çekçeklerinin satılmasına tepki göstererek, "Kabul edilemez" dedi. Ataç, “Biz çekçeklerimizi istiyoruz. Onlar bizim arabalarımızdır. Kendi paramızla aldığımız çekçekleri alıp satıyorlar. Bunu yapanlara hakkımızı helal etmiyoruz. Milyonlarca katı atık işçisi bu işi yapıyor. Bu işi bırakmıyoruz" diye kaydetti. 

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı: Yetkilileri sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye çağırıyoruz

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Ferman Kurtel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, “İlgilileri, yetkilileri, 3 Aralık’ta sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye ve hemen harekete geçmeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.