Kayıp yakınlar Hakkı Kaya'nın akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetlerini sormak ve faillerin yargılanması için her hafta düzenledikleri eylemlerinin 868'incisini online gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, 16 Kasım 1996'da Diyarbakır'da kaybedilen Hakkı Kaya'nın akıbeti soruldu. 

Kayıp yakınlar Hakkı Kaya'nın akıbetini sordu
13 Kasım 2021
13:33

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Kayıp Komisyonu'ndan Maside Ocak, Kaya'nın 47 yaşında olduğunu ve 8 çocuğu olduğunu aktardı. Kaya'nın 16 Kasım 1996'da iki arkadaşıyla birlikte şehir merkezinde yürürken 06 EKN 22 plakalı beyaz Torosa bindirildiğini anımsatan Ocak, "Araçta sivil giyimli, telsiz taşıyan ve kendilerini polis olarak tanıtan üç kişi bulunuyordu. Bu kişiler, Kaya ve arkadaşlarına kimlik kontrolü yaptı. Ardından Hakkı Kaya’yı ifade vermek üzere polis karakoluna gelmesi gerektiğini söyleyerek zorla beyaz Torosa bindirip götürdüler. Kaya’yı sormak için karakola giden ailesine 'Biz almadık, bizde yok' denildi" diye konuştu. 

Ocak, ailenin Meclis İnsan Hakları Araştırma Komisyonu’na başvurduğuna ve "Kaya’nın gözaltında olmadığı, zorla bindirildiği aracın üzerindeki plakanın da iddia edildiği gibi Toros marka bir araca değil, fiat Şahin marka  bir araca ait olduğunu ve araç sahibinin Ankara’da ikamet ettiği" cevabı aldığını paylaştı. Ocak, "İlgili tüm mercilere başvuran aile hiçbir sonuç alamadı" diye kaydetti. 

Kaya'nın kaybedilmesine ilişkin "daimi arama kararı" verildiğine dikkati çeken Ocak, 2004 yılında Ülkede Özgür Gündem gazetesinde itirafçı Abdulkadir Aygan'la yapılan röportaja değindi. Ocak, "Röportajda Aygan, Hakkı Kaya’nın Diyarbakır JİTEM Grup Komutanlığında sorgulanarak öldürüldüğünü ve cansız bedeninin çuval içerisinde detaylarıyla tarif ettiği bir virajdan atıldığını söyledi. Bunun üzerine aile İHD’ye başvurdu. İHD olay yerinde incelemelerde bulundu. İHD’nin ulaştığı tanıklardan biri 1996 yılının ekin biçme zamanı sözü edilen  yerdeki uçurumda yedi ceset gördüğünü ancak dönemin koşullarından dolayı korktuğu için bir yere müracaat etmediğini söyledi. Diğer tanık da aynı yerde çok sayıda ceset bulunduğunu, köylülerin haber vermesi üzerine cesetlerin jandarmalar tarafından götürüldüklerini söyledi" ifadelerini kullandı. 

Sonrasında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu yapıldığını söyleyen Ocak, şunları söyledi: "Suç duyurusu üzerine iki kazı çalışması yapıldı. Ancak kazılarda ulaşılan kemiklerle Kaya Ailesi’nin DNA örnekleri uyuşmadı. Daha sonra dosyada bir gelişme olmadı. Hakkı Kaya’nın akıbetinin açığa çıkartılması ve işlenen bu insanlığa karşı suçun failleri hakkında etkin soruşturma ve kovuşturma yürütülmesini talep ediyoruz" çağrısı yaptı.

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

Silvan Belediye Eşbaşkanı Toprak'ın hakkında daha önce açılan ve takipsizlikle sonuçlanan soruşturmalar yeniden iddianameye döndü

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yerine kayyım atanan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak hakkında daha önce açılan iki ayrı soruşturmadaki takipsizlik kararının kaldırılarak iddianame hazırlanmasını talep etti.

Endonezya'daki yanardağ patlamasında can kaybı 34'e yükseldi

Endonezya'da Semeru Yanardağı’nda cumartesi günü meydana gelen patlamada bilanço artıyor. Paylaşılan son verilere göre, patlama nedeniyle can kaybı 34'e yükseld.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.