Kayıp yakınları Mesut Dündar’ın akıbetini sordu

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” sloganıyla her hafta sürdürdükleri eylemin 638’incisini sosyal medya hesabı üzerinde yayınlanan video ile gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, 1992 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesinde engelli Mesut Dündar’ın gözaltına alındıktan sonra sivil giyimli polisler tarafından katledildiği olayının failleri soruldu. 

Kayıp yakınları Mesut Dündar’ın akıbetini sordu
01 Mayıs 2021
13:29

Dündar’ın hikâyesini İHD Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Yusuf Erdoğan anlattı. Mesut Dündar’ın çocukken yakalandığı menenjit hastalığı sonrasında ekonomik imkânsızlıklar nedeniyle tedavi edilemediğini, bundan kaynaklı da zihinsel engelli olarak yaşamına devam ettiğini belirten Erdoğan, Dündar’ın 1992 yılında Cizre’de yaşanan toplumsal gösterilerde sarı, kırmızı, yeşil flamaları taşıdığı iddiasıyla 3 kez gözaltına alındığını ve yoğun işkencelere maruz kalarak serbest bırakıldığını dile getirdi. 

Erdoğan, Dündar’ın yaşadığı acı olayı şöyle anlattı: “1992 yılının Temmuz ayında Cizre Emniyeti’ne bağlı polisler, ailesi ile yaşayan Mesut’un evine baskın yapar ve aileye Mesut’u Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine götürmek için geldiklerini söylerler. Polisler, Mesut ve babasını evden alıp götürür. Mesut’u Cizre Hastanesi'ne yatırırlar. Ancak Mesut, korkup hastane camından atlayarak kaçar. Polisler 3 gün boyunca Mesut’un babasını da yanlarına alarak civar köylerde Mesut’u ararlar. Ancak Mesut’u bulamayan polisler, babasını gözaltına alıp 3 gün boyunca yoğun işkenceye maruz bırakırlar. Babasını oğlunu getirmemesi durumunda ölümle tehdit ederler. Baba onu getireceğine dair söz verince serbest bırakılır.” 

Mesut’un eve geri dönmediğini, ancak her gün ailesini telefonla aradığını belirten Erdoğan, “Polisler de her gün Mesut’un ailesi ile yaşadığı evlerine baskın yapar. Mesut’un, ailesini telefonla aradığı bir gün, polisin eve baskın yapmaması üzerine aile Mesut’un yakalandığını düşünür. 6 Eylül 1992 tarihinde Mesut’un cesedi, Sulak köyünde su değirmeninin yanında elleri arkadan bağlı boğulmuş bir halde bulunur. Sulak köyünde olayı gören çok sayıda görgü tanığının beyanlarına göre, Mesut’u olay yerine getiren biri polis 3 silahlı sivil giyimli kişilermiş. Olay yerine gelen askerler, cesedin altında bir bubi tuzağı olabileceği gerekçesiyle cesedi bir zırhlı personel aracının arkasında sürüklerler. Özgür Gündem Gazetesi’nin 19 Kasım 1992 tarihli haberinde, cesedin sürüklendiği fotoğraf uzun yıllar hafızalarda kalır” diye konuştu. 

Erdoğan, 13 Eylül 1994 tarihinde soruşturmanın hangi aşamada olduğunu öğrenmek için Cizre Cumhuriyet Savcılığı’na yazılı başvuruda bulunan Dündar ailesi, Savcılık Kâtibi’nin “davanın kapandığını” söylediğini belirtti.  Erdoğan, Dündar’ın ölümü sonrası yaşanan süreci şöyle aktardı: “Jandarmanın hazırladığı bir rapordaki iddiaya göre, Mesut PKK üyeleri tarafından öldürüldükten sonra cebine PKK bayrağı bırakmıştır. Yine Jandarma, 18 Şubat 1996 tarihinde Cumhuriyet Savcısına, faillerin kimliğini bilen kimseyi bulamadıklarını bildirir. Düşmanınız var mıydı? Kimden şüpheleniyorsunuz?”  

Cizre Cumhuriyet Savcılığı’nın 12 Nisan 1996 tarihinde ailenin ifadesine başvurduğunu belirten Erdoğan, ifade nedeninin de ailenin olayla ilgili olarak 3 Mart 1995 tarihinde AİHM Komisyonuna başvuru yapması olduğunu söyledi. Erdoğan, AİHM’in 2005 yılında Mesut Dündar davasında Türkiye’nin yaşam hakkı ihlali gerçekleştirdiği gerekçesiyle mahkûm ettiği ve tazminat ödenmesine hükmettiğini kaydetti. (MA)

Şenyaşar Ailesi: Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz

Şenyaşar ailesi, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün resmi Twitter hesabnı ve Adalet Bakanlığının hesabını etiketleyerek, “Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz" dedi.

TJA: Filistin halkının haklı mücadelesinin yanındayız

Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA), Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya yönelik İsrail saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Erdoğan: 'Dünya 5'ten büyüktür' çağrımızın haklılığına hep birlikte şahitlik ettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırısına dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Geldiğimiz noktada durum ürkütücü bir hal almış" dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.