KCDP: Bu ay kadınların yüzde 44’ü evlerinde öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Nisan ayı raporunu açıkladı. Platformun verilerine göre, Nisan ayında erkekler tarafından 16 kadın katledildi, 14 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

 KCDP: Bu ay kadınların yüzde 44’ü evlerinde öldürüldü
04 Mayıs 2021
13:12

Raporda, 11 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemezken, 5 kadının boşanmak, barışmayı, evlenmeyi ve ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldüğü bilgisine yer verildi. Nisan ayında öldürülen 16 kadından 8’inin eşi, 1’i tanıdık birisi, 1’i akrabası, 1’i babası, 1’i birlikte olduğu erkek, 1’i boşandığı erkek, 1’i kardeşi tarafından öldürüldüğü, 2 kadının ise fail ile olan yakınlığının bilinmediği belirtildi.  

Raporun devamında şunlara yer verildi: “Kadınların 7’si evinde, 2’si sokak ortasında, 1’i ıssız yerde, 1’i arazide, 1’i işyerinde, 1’i otelde, 1’i barakada,1’i apartman girişinde öldürülmüştür. 1 kadının ise öldürüldüğü yer bilinmemektedir. Bu ay kadınların yüzde 44’ü evlerinde öldürüldü. 8’i kesici aletle, 6’sı ateşli silahlarla,1’i boğularak öldürüldü. Bir kadının nasıl öldürüldüğü tespit edilemedi.” 

Kuraklık etkisini göstermeye devam ediyor: Binlerce balık ölümü gerçekleşti

Uzun zamandır yağış almayan Mardin’in Mazıdağı ilçesindeki gölette su seviyesinin düşmesi nedeni ile binlerce balık ölümü gerçekleşti.

Göbeklitepe’nin P18 Steli New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde sergilenecek

Şanlıurfa’da 12 bin yıllık geçmişiyle ‘tarihin sıfır noktası’ olarak nitelendirilen Göbeklitepe’den bir eserin kopyası New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde sergilenecek.

HDP: Bu değerli dile sahip çıkmak asli görevimiz ve siyasi mücadelemizin temelidir

Kürt dil bayramı için yazılı açıklama yapan HDP, “Kürtçenin Anayasayla korunmasını, tanınmasını ve dil faaliyetleri önündeki engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz” diye belirtti.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.