Keçi Burcu’nda İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Kadınlar son sözünü söylemedi

İstanbul Sözleşmesi’nin 10’uncu yıldönümü dolayısıyla Diyarbakır’ın tarihi Keçi Burcu önünde yapılan açıklamada konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Kadınlar son sözünü söylemedi” diyerek, sözleşmenin uygulamada olduğunu söyledi. 

Keçi Burcu’nda İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Kadınlar son sözünü söylemedi
11 Mayıs 2021
12:43

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, İstanbul Sözleşmesi’nin 10’uncu yıldönümü dolayısıyla Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan tarihi Keçi Burcu önünde açıklama yapıyor. Açıklamaya, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş ile milletvekilleri Semra Güzel, Remziye Tosun, Dersim Dağ ve Nuran İmir katıldı. 

HDP’li kadınlar, 2021 yılının ilk 4 ayında erkek şiddeti sonucu katledilen 106 kadının isimlerinin yer aldığı pankartı Diyarbakır Surlarına astı. Daha sonra yapılan açıklamada konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Başaran, pandemi nedeniyle getirilen tam kapanma kısıtlamasında kadına yönelik şiddetin arttığına dikkat çekerek, “Bütün çağrılarımıza rağmen kadınlar korunmuyor, korunmak istenmiyor. AKP iktidarı, siyasete başladığı günden bugüne kadın düşmanı politikalarından vazgeçmedi. Hız kesmeden kadın düşmanı politikaları uyguluyor” dedi. 

İstanbul Sözleşmesi’nin önemine değinen Başaran, “Biz HDP Kadın Meclisi olarak, Diyarbakır’da bir hakikate dikkat çekmek istiyoruz. İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı; pankartta isimleri geçen 106 arkadaşımız yaşıyor olacaktı, bugün tacize maruz kalan çocuklar korunacaktı, erkekler cezaevlerinden kadınları arayıp tehdit etmek cesareti göstermeyecekti, erkekler erkek yargının kendilerini aklayacaklarını düşünerek bu kadar pervazsızca kadına bu kadar şiddet uygulamıyor olacaktı, 23 defa koruma kararı alınan kadın arkadaşımız katledilmiyor olacaktı, kadınlar her gün toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle karşı karşıya kalmayacaktır. İstanbul Sözleşmesi feshedilmedi, uygulamadadır. İmza çekiyorum denilince bitmiyor. Kadınlar son sözünü söylemedi. Biz bitmedi demeden bitmez” diye konuştu. 

Başaran, İstanbul Sözleşmesi için sosyal medya platformlarında yürüttükleri kampanyaya katılım çağrısında bulunarak, “Bugün sahiplenme, yaşamı koruma günüdür. Kadınlar bu ülkeyi yaşanabilir bir hale getirecektir” ifadelerini kullandı. 

Yeneroğlu: Halimizi tarif eden bir fark!

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kemal Kurkut'un vurulma anını fotoğraflayarak soruşturmanın seyrini değiştiren gazeteci Abdurrahman Gök'ün "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 20 yıl hapis istemiyle yargılanmasını tepki gösterdi.

Diyarbakır'a çıkarma yapan CHP heyeti: Kürt meselesini çözme iddiasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) “Ekonomi ve Esnaf Masası”ndan oluşan heyeti, temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Ziya Selçuk: 'Çocuk işçiliğine' dair sorunlar, nitelikli eğitimle çözülebilir

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü Paneline katıldı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.