KESK’ten KHK’liler için eylemsellik çağrısı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamaları ve Kanun Hükmünde Kararnamelere (KHK) ilişkin birçok merkezde açıklama yaparak, mücadele çağrısında bulundu. 

KESK’ten KHK’liler için eylemsellik çağrısı
13 Kasım 2021
16:22

KESK Amed Şubeler Platformu, KHK’lere ilişkin Koşu Yolu Parkı'ndaki İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. "OHAL uygulamaları son bulsun 35. Madde kaldırılsın" pankartının açıldığı açıklamada sık sık "Direne direne kazanacağız" ve "KHK'ler gidecek biz kalacağız" ve “Haksız ihraçlar durdurulan" sloganları atıldı. Açıklamayı platform adına Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Diyarbakır 1 No’lu Şube Eşbaşkanı Emine Akşahin okudu.

AKP-MHP iktidarının 2016 yılından bu yana darbe girişimini gerekçe göstererek bütün sendikal eylem etkinliklerini hedef aldığına dikkati çeken Akşahin, bu süre zarfından KHK’lerle 160 bin kamu çalışanın ihraç edildiğini kaydetti. Akşahin, 6 Kasım 2020 tarihinde sendikal faaliyetler gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 26 sendikalı hakkında yürütülen soruşturma sonucunda beraat kararı aldığını fakat Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 375 sayılı KHK’ ye eklenen geçici 35’inci madde kapsamında ihraç istemiyle Mili Eğitim Bakanlığı Teftiş Kuruluna gönderildiğini hatırlattı. Yargı kararının bu maddeyle yok sayıldığına değinen Akşahin, 25 sendikalının ihraç edileceği bilgilerinin duyulduğunu söyledi.

Akşahin, ülkede kamu kurum ve kuruluşlarında yaşanan yolsuzluklara işaret ederek, “Rüşvet, çete, mafya, iktidarın kirli ilişkililerle halkın ve devletin kaynaklarıyla saltanat sürmesin ülkede yaşanan hak ihlallerine, kadın kırımına, halkın iradesinin gasp edilmesine, ekolojik kıyıma, yaşanan çocuk istismarlarına, anti demokratik uygulamalara, halkın bütçesinin savaşa, operasyonlara aktarılmasına, ülke kaynaklarını sermayesine sermaye katan beşli şirkete peşkeş çekmesine göz yummadık, susmadık, teşhir ettik ve bu noktada ebetteki sayısız suç işledik. Toplumsal barışa, refaha, ahlaka demokrasiye aykırı tüm uygulamalara karşı durduk bedeli ise işimiz, özgürlüğümüz ve türlü cezai yaptırımlar oldu” diye belirtti.

İhraç kararlarının derhal geri çekilmesini talep eden Akşahin devamında şunları söyledi: “35'inci madde kapsamında yürütülen komisyonunun kapatılmasını, kamu emekçilerini tehdit eden uygulamalardan vazgeçilmesi çağrısında bulunuyoruz. Bundan sonraki süreçte de, 35.madde komisyonu kapatılıncaya ve tüm ihraç arkadaşlarımız görevlerine dönünceye dek yerelden başlayarak bölgesel ve merkezi eylem etkinlikler yapılacaktır. Haklı taleplerimiz yerine getirilinceye kadar toplumun tüm kesimlerini bizimle birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. Halen sendikal faaliyetler gerekçe gösterilerek gözaltına alınan ve gözaltı süreleri keyfi kararla uzatılan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını, bu hukuksuzluğa son verilmesini istiyoruz.”

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

Silvan Belediye Eşbaşkanı Toprak'ın hakkında daha önce açılan ve takipsizlikle sonuçlanan soruşturmalar yeniden iddianameye döndü

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yerine kayyım atanan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak hakkında daha önce açılan iki ayrı soruşturmadaki takipsizlik kararının kaldırılarak iddianame hazırlanmasını talep etti.

Endonezya'daki yanardağ patlamasında can kaybı 34'e yükseldi

Endonezya'da Semeru Yanardağı’nda cumartesi günü meydana gelen patlamada bilanço artıyor. Paylaşılan son verilere göre, patlama nedeniyle can kaybı 34'e yükseld.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.