Kılıçdaroğlu: Ne darbesi kardeşim, bunlar akıllarını peynir ekmekle yemişler

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirdi. 

Kılıçdaroğlu: Ne darbesi kardeşim, bunlar akıllarını peynir ekmekle yemişler
06 Nisan 2021
15:39

Pandemi ile mücadelede izlenen politikaları eleştirip, yurttaşların aşılama için uzun süredir beklediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Özellikle AK Parti'ye geçmişte oy vermiş, şimdi kafası karışık kardeşlerime sesleniyorum. Türkiye'nin gidişinden memnunsan alkışla. ‘Bu gidiş gidiş değil’ diyorsan, bu kardeşini dinleyeceksin. Ben sana her zaman her yerde doğruları söylemeye devam edeceğim” dedi.

Kılıçdaroğlu, İzmir’de Aslı Özkısırlar’ın uzun süre hastanelerde yer olmaması nedeniyle tedavisi geciktiği için hayatını kaybetmesi üzerinde durdu.

Kılıçdaroğlu, Özkısırların ölümü üzerinden iktidarı “Bu ülkeyi yöneten kim? Milleti canından bezdirdiler. Sağlık çalışanlarını hep beraber alkışlıyoruz. Çocuklarını görmeden 24 saat çalışıyorlar. Pandemi ile mücadele ederken hayatlarını feda ediyorlar. Aslı Özkısırlar. İzmir'de elleri ile yaptığı takıları satarak geçimini sağlıyor. Bir hastalığı var, yatarak tedavi olması lazım. Bir türlü boş yatak bulamıyorlar. 21’inci yüzyılın Türkiye'sinde yatak bulunamadı ve hayatını kaybetti. Kim sorumlusu?” sözleriyle hedef aldı.

Vaka sayılarının günbegün arttığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Dün 193 kişi hayatını kaybetti. Nasıl yönetiliyor bu ülke? Bilim Kurulu hikaye tamamen. Hiçbirisinin bilim ile ilgisi yoktur. Bilim Kurulu dediğin senin dediğin kurallara iktidar uymazsa, izzeti ikbal ile çekileceksin oradan. Tam tersi oluyor. Bilim Kurulu ayrı havada, Sağlık Bakanı ayrı telden çalıyor. Saray ise kaç kişi ölürse ölsün diyor. Bu mudur devleti adalet ile yönetmek?  Bunun bir faturası vardır. Kime çıkıyor bu fatura? Saray ve beslemelerinin durumu çok iyi. Beş ayrı yerden maaş alıyorlar. Vergide ödemiyor bunlar. O da başka kurumlar tarafından ödeniyor. Bir elleri yağda, bir elleri balda. 193 kişi hayatını kaybetmiş insan gece uyuyamaz ya. Bunların umurlarında değil. Bekledikleri tek şey ceplerini doldurmak. Bunların derdi o, tefecilere çalışıyorlar. Beşli çetede memnun hayatından peki esnafın, manavın, taksicinin, apartman görevlisinin, simitçinin bunların durumu nedir? Saray biliyor mu? Sarayın umurunda bile değil. Bin lira verdim idare edin. Sen bir ay geçin bakalım. Sen bin liraya para bile demiyorsun. Senin gözünün önünde Amerikan doları var” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin farklı bir sürecin içine evrilmeye başladığını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Tümüyle yönetimi, yönetim erkini kaybetmiş bir siyasal iktidarla karşı karşıyayız” dedi.

Ülkenin ekonomik durumuma da değinen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Saray'a ve beslemelerine sormak lazım vatandaşın yaşadığı travmayı, sorunları siz yeteri kadar biliyor musunuz? Halkın ayakkabı alamadığı bir dönemden geçiyoruz. İkinci Dünya Savaşı'nda bile böyle olmamıştı. Tamamen kontrolü kaybetmişler. Sarayda Lale Devri yaşanıyor. Ahali felaket vaziyette. Erdoğan esnafın önüne gidebilir mi? Aksu ilçesine gidip esnaflarla birebir konuşabilir mi? Belki 50 bin koruma ile gider. Aynı şeyi Bahçeli'ye de soruyorum. Ülkücüleri bunun dışında tutuyorum. Bütün bu yoksulluğun temeline su taşıyan kişidir. Emin olun bunlarda vicdan yok.” 

Kılıçdaroğlu, konuşmasının devamında emekli amirallerin yayımladığı Montrö bildirisine ilişkin ise şu ifadeleri kullandı: “Emekli amiraller açıklama yaptı. Mal bulmuş mağribi gibi vay efendim yeniden darbe. Ne darbesi kardeşim, ne paranoyası bu kardeşim? Bütün bunların üstünü örtmek için. Milletin dikkatini bir yere çekelim koro halinde. Sen çıkıp en başta 'ne Montrö'sü ne Lozan'ı kardeşim. Lozan da Montrö de bizim güvencemizdir, Türkiye'nin güvencesidir' desen zaten bir şey olmayacak. Bunlar darbeci! Yok kardeşim, millet de yemiyor bunları. Millet ‘ben açım, dükkan kapalı, ne diyorsun’ diyor. Emekliler dünyanın neresinde darbe yaptı? Bunlar akıllarını peynir ekmekle yemişler. Bu kadar saçmalığı Türkiye Cumhuriyeti görmedi, duymadı."

Kılıçdaroğlu, bildirinin altında imzası bulunan bazı isimler ve yakınlarının CHP ile ilişkisi olduğu yönünde yer alan bir haberin havuz medyası ile birlikte Hürriyet gazetesinde yer almasına tepki da gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Çünkü itibarı yok, bir parça itibarı olan Hürriyet gazetesi üzerinden bu sefer CHP'ye saldırmaya başladılar. İnsan üzülüyor, o gazetenin geçmişine üzülüyor. Halkın gazetesiydi, Türkiye'nin en çok satan gazetesiydi ve gerçekten medyanın amiral gemisiydi. Şimdi kuyrukta sandal bile olamadı. Gündem yaratıyor sözde. O da CNN Türk de. Bu ikisi ne yaparsa yapsın bildiğimiz yoldan dönmeyeceğiz dönmeyeceğiz dönmeyeceğiz” diye konuştu.

Konuşmasında Erdoğan’ın geçmişte sarf ettiği “Vatanı satmak, kendi dirayetsizliğiniz, kendi iş bilmezliğiniz yüzünden ülkeyi kriz üzerine krize sokmakla olur” sözüne hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Vatana satmak demek, vatana ihanet etmek demektir. Erdoğan'ın bu sözünü tutacağım, Allah'ın izniyle iktidar olduğumuzda bu vatan hainlerinin hepsinden hesap soracağım” dedi.

Türkiye'nin Covid-19 tablosu kısıtlamalara rağmen ciddiyetini koruyor

Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 346 kişi daha yaşamını yitirirken 61 bin 28 yeni vaka tespit edildi.

Türkiye Emekli Subaylar Derneği yönetimi görevden alındı

İçişleri Bakanlığı,103 amiral bildirisine ilişkin beyanları sebebiyle Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan ve yönetim kurulu üyelerini görevden aldı.

Mardin'de ‘sahte avukat’ dolandırıcılığı

Mazıdağı'nda kendisini avukat olarak tanıtarak onlarca kişiyi dolandıran Abdurrahman B., fark edilmesinin ardından tutuklandı. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.