Kobani davasına bakan mahkemeye ikinci heyet atandı

Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu Kobanê davasına bakan Ankara 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne ikinci bir heyetin atandığı ortaya çıktı. Avukat Kenan Maçoğlu, amacın davayı hızlıca sonuçlandırmak olduğunu söyledi.

Kobani davasına bakan mahkemeye ikinci heyet atandı
06 Nisan 2021
10:46

İŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırısı sonucu 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında ülke genelinde yaşanan protesto eylemleri gerekçesiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 108 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması 26 Nisan’da görülmeye başlanacak. Davanın görüldüğü Ankara 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne ikinci bir heyetin atandığı ortaya çıktı. Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) 26 Mart tarihli "Adlı Yargı Hakimlerinin Müstemir Yetkilerinin Belirlenmesine İlişkin" duyuruda, Ankara 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne ikinci heyet atanmasına ve mevcut heyetin sadece Kobanê davası ve sonrasında gelebilecek bağlantılı davalara bakılmasına karar verildiği ifadeleri yer aldı.

SADECE KOBANi DAVASINA BAKACAK

Dava avukatlarından HDP Hukuk Komisyonu üyesi Kenan Maçoğlu, söz konusu kararla, Ankara 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin özel olarak görevlendirildiğini ve davanın hızlıca sonuçlanmasının amaçlandığını belirtti. Maçoğlu, "Ankara 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tek heyet bulunuyordu ve bu heyetin Kobanê dosyası dışında özel yetkili mahkeme olarak bakmış olduğu birçok dava dosyası vardı" dedi. Dosyada tutuklu bulunan 28 kişi hakkında tutukluluk incelemesi duruşmasının görüldüğü 2 Nisan öncesi ikinci bir heyetin 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne atandığını belirten Maçoğlu, "Bu ikinci heyet 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin diğer dosyalarına bakacak, mevcut Kobanê dosyasının iddianamesini kabul eden heyet ise sadece Kobanê davasına bakacak" diye aktardı. 

 'AİHM KARARINI UYGULAMAKTA DİRETİYOR'

İddianamenin bir hafta gibi kısa bir sürede mahkemece kabul edildiğini hatırlatan Maçoğlu, "Mahkeme, tutukluluk incelemesinde de iddianamedeki kopyala yapıştır gerekçelerle, tüm ayrıntılı itirazlarımıza rağmen tutukluluk halinin devamına karar verdi. Diğer yandan AİHM'in açık net kararı var bunu da uygulamamakta direniyor. Bakanlar Komitesi'nin Türkiye'ye dönük bu kararın uygulanmaması halinde uygulanacak yaptırımlarla ilgili kararın çevirisi doğrudan Adalet Bakanlığı tarafından dosyaya sunulmuştu buna rağmen yine AİHM kararını uygulamamakta ısrar ediliyor. Üstüne bir de bu heyetin özel olarak sadece bu dosyayla ilgilenmesine dönük HSK'nin verdiği karar da bu dosyanın bundan sonra ne şekilde yürütüleceğini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Tüm bunlar ışığında mahkemenin iktidardan bağımsız hareket edemediğine yönelik sonucun çıktığına vurgu yapan Maçoğlu, şöyle devam etti: "Belli ki iktidar tarafından dosyanın hızlı bir şekilde karara çıkması isteniyor ki Bahçeli’nin de bu yönde açıklamalar olmuştu. Mahkemenin, bugüne kadar verdiği kararlara bakılınca üzerinde ciddi bir baskı olduğunu kanaatindeyiz.” MA

Türkiye Emekli Subaylar Derneği yönetimi görevden alındı

İçişleri Bakanlığı,103 amiral bildirisine ilişkin beyanları sebebiyle Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan ve yönetim kurulu üyelerini görevden aldı.

Mardin'de ‘sahte avukat’ dolandırıcılığı

Mazıdağı'nda kendisini avukat olarak tanıtarak onlarca kişiyi dolandıran Abdurrahman B., fark edilmesinin ardından tutuklandı. 

Hekimlerden çağrı: Salgını fırsata çevirmek isteyen özel hastaneler kamulaştırılmalı

İstanbul Tabip Odası, özel hastanelerde koronavirüs (Kovid-19) hastalarının gerek yoğun bakım sürecinde gerekse yataklı servislerde her türlü işlem, girişim, tetkik, tahlil için ücret talep edilmesine ilişkin şikayetlerin artması üzerine açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.