Koçerler yaylalardan erken indi

Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşayan koçerler, kuraklık nedeniyle bu yıl yaylalardan erken inmek zorunda kaldı.

Koçerler yaylalardan erken indi
16 Ekim 2021
09:32

Cizre ilçesine bağlı Biyakup (Aşağıçeşme) köyünde yaşayan ve geçimini hayvan besleyerek sağlayan Müdür Ruvanas (45), her yıl Nisan ayında Siirt’in Pervari ilçesinde bulunan Herekol Dağı'nın eteklerinde yer alan Çemê Karê yaylasına gittiğini ifade etti. Ailesine ait 600 koyunla yola koyulduğunu söyleyen Ruvanas, Cizre’de otlak olanın yetersizliği nedeniyle yaylaya gitmek zorunda kaldığını belirtti. Ruvanas, yaylaya bazen araçlarla bazen de yaya olarak gittiklerini, bu yolculuğun 10-15 gün sürdüğünü söyledi. Bu yıl yaşanan kuraklığın arpa ve saman fiyatlarını artırdığını kaydeden Ruvanas, besicileri zor günlerin beklediğini söyledi.

Ortalama 600 koyunun yaylada otlatılması için sezonluk 40 bin TL ücret ödediğini aktaran Ruvanas, “Bir yayla bölgesinde ortalama 4 bin ila 5 bin arasında koyun bulunuyor. Yaylaya gelen aileler belli bir noktada çadır kurup orada kaldığı müddetçe yaşamını o çadırlarda geçiriyor. Yaylada koyunlardan günlük sütten yaklaşık 200 kilo peynir elde ediyoruz. Kilosunu 20 TL'ye yaylaya gelen peynircilere satıyoruz” dedi.

Bu yıl yağışların az olmasından kaynaklı otlaklık alanın da azaldığını ifade eden Ruvanas, hayvanların yeteri kadar beslenemediğini dile getirdi. 

Beslenemeyen hayvanın fiyatında da düşüş yaşandığına dikkati çeken Ruvanas, “Saman ve arpa fiyatları çok yüksek olduğu için kimse hayvan almak istemiyor. Geçen sene çiftini 4-5 bin TL’ye satıyorduk, bu sene ise en iyisini 2 bin TL’ye satıyoruz. Geçen sene bir ton samanı 500 TL’ye alırken, bu sene bin TL’ye aldık. Yine arpanın bir tonu geçen sene bin 500 TL iken, şuan neredeyse tonu 3 bin TL’ye dayandı. Bir de hayvanları hastalıklara karşı korumak için belli aralıklarla ilaçlamamız gerekiyor ve ilaç fiyatları da uçmuş durumda. Paramacun ilacının 100 derecelik bir şişesi geçen sene 40 TL iken, şimdi 100 TL” şeklinde konuştu.

Ellerinde kalan hayvanları kış mevsiminde nasıl besleyecekleri kaygısına düştüğünü belirten Ruvanas, “Eğer yağmur yağmaz ve otlar çıkmazsa hepimiz batarız. Kışın ahırlarda saman ve arpa ile besleyeceğiz. 600 koyunum var. Bu kışı geçirmek için neredeyse 50 ton arpaya ve 200 tona yakın samana ihtiyacım var. Tüm bu giderler karşısında elimizde bir şey kalmıyor. Her geçen sene hayvancılık kötüye gidiyor” diye belirtti.

“Askeri bölge” sayılarak yasaklanan yaylaların bir an önce hayvancılığa açılmasını isteyen Ruvanas sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaylaların büyük bir kısmı yasaklı olduğu için giremiyoruz. Durum böyle olunca otlak alanlarımız daralıyor. Otlak alanlar azalınca hayvanlara yetmiyor ve bunun için beslenemiyorlar. Yasaklı yaylaların tekrar açılmasını istiyoruz. Bununla birlikte artan saman ve arpa fiyatlarının da düşürülmesini istiyoruz. Çünkü böyle devam ederse kimse hayvancılık yapamaz.”

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

Silvan Belediye Eşbaşkanı Toprak'ın hakkında daha önce açılan ve takipsizlikle sonuçlanan soruşturmalar yeniden iddianameye döndü

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yerine kayyım atanan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak hakkında daha önce açılan iki ayrı soruşturmadaki takipsizlik kararının kaldırılarak iddianame hazırlanmasını talep etti.

Endonezya'daki yanardağ patlamasında can kaybı 34'e yükseldi

Endonezya'da Semeru Yanardağı’nda cumartesi günü meydana gelen patlamada bilanço artıyor. Paylaşılan son verilere göre, patlama nedeniyle can kaybı 34'e yükseld.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.