Koçerlerin göç hazırlığı başladı

Baharın gelişi ve doğanın canlanmasıyla birlikte Koçerler de hareketlenmeye başladı. İdil'de konaklanan Koçerler, sonbahara kadar sürecek yayla göçüne hazırlanıyor. 

Koçerlerin göç hazırlığı başladı
06 Nisan 2021
09:13

Baharın gelişi ve doğanın canlanmasıyla birlikte Koçerler de sonbahara kadar sürecek yayla yolculuğu için hazırlıklara başladı. Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Yukarı mahallesinde yaşayan Koçer kadınlar, bir taraftan yıpranmış çadırları onarıyor diğer taraftan da teşî (öreke) ile yün çoraplar örüyor. Elbirliğiyle süren hazırlıklar, kilamlarla neşe katılıyor.

"Teşî kültürünü bile yaşatmak anlamlı"

Yün eğirmek için elinden düşürmediği teşî ile çorap yapan Şirin Tatlı (50), "Eskiden beri çoraplarımızı teşî ile yapıyoruz. Eskiden teşî kültürü çok yaygındı ve hemen hemen her kadının elinde bir teşî bulunurdu. Son dönemlerde ise kullanımı çok azaldı. Ama Koçer kadınlar olarak her şart ve koşulda teşî kültürünü yaşatmaya çalışıyoruz. Çok zahmetlidir. Bir çorap yapana kadar el ve kol çok yoruluyor. Ama teşî ile bir şeyler yaptığımda mutlu oluyorum. Çünkü eskiler aklıma gelir" dedi.

Havaların ısındığına dikkati çeken Tatlı, "Bunun için biz de her yıl olduğu gibi bu yıl da yayla hazırlıklarına erkenden başladık. Her birimiz bir şeyle uğraşıyoruz. Şimdi evimizin bahçesinde hazırlıklarımızı yapıyoruz. Hazırlık için çorap yapıyorum. Diğer kadınlar da çadır dikiyor. Eskiden çadırlarımızı da teşî ile yapıyorduk. Ama şimdi kimse yapmıyor. Tabii bu zamanda teşî kültürünü bile yaşatmak anlamlı ve önemlidir” diye konuştu.  

"Biz evimizi sırtımızda taşıyoruz"

Hazırlıkları yapanlardan Gül Öner (44) de koçerlikte bütün yükün kadınların omuzlarında olduğunu vurgulayarak, "Bizim hazırlıklarımız yaylaya çıkmadan bir ay öncesinden başlıyor. Koçer yaşamı oldukça zorlu ve zahmetli. Çünkü hep yerini değiştirmek zorunda kalıyorsun. Biz evimizi sırtımızda taşıyoruz. Ama tabii yine de mutluyuz" diye belirtti. 

"İlk gün ki gibi heyecanlanırım"

Ellerini çabuk tutmaları gerektiğini dile getiren Öner, şöyle devam etti: "Bir ay içinde hazırlıklarımızı tamamlamamız gerekiyor. Sadece bir çadırın bitişi üç gününüzü alabiliyor. Bu yüzden de biz elimizden geldiği kadar daha erken bitirmek istiyoruz. Bu yaşıma geldiğimden beri yaylalara gidiyorum. Ama her yaylaya yolculuk başladığında ilk gün ki gibi heyecanlanırım. Şimdide dört gözle yaylaya gitmek için bekliyoruz.” (MA)

Türkiye Emekli Subaylar Derneği yönetimi görevden alındı

İçişleri Bakanlığı,103 amiral bildirisine ilişkin beyanları sebebiyle Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan ve yönetim kurulu üyelerini görevden aldı.

Mardin'de ‘sahte avukat’ dolandırıcılığı

Mazıdağı'nda kendisini avukat olarak tanıtarak onlarca kişiyi dolandıran Abdurrahman B., fark edilmesinin ardından tutuklandı. 

Hekimlerden çağrı: Salgını fırsata çevirmek isteyen özel hastaneler kamulaştırılmalı

İstanbul Tabip Odası, özel hastanelerde koronavirüs (Kovid-19) hastalarının gerek yoğun bakım sürecinde gerekse yataklı servislerde her türlü işlem, girişim, tetkik, tahlil için ücret talep edilmesine ilişkin şikayetlerin artması üzerine açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.