Kongo Cumhuriyeti’nde 36 yıllık iktidarın en güçlü muhalif rakibi seçimlerden bir gün sonra yaşamını yitirdi

Kongo Cumhuriyeti’nde dün gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimlerinde aday olan muhalefet lideri Guy Brice Parfait Kolelas, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Kongo Cumhuriyeti’nde 36 yıllık iktidarın en güçlü muhalif rakibi seçimlerden bir gün sonra yaşamını yitirdi
22 Mart 2021
10:00

Kongo Cumhuriyeti’nde dün devlet başkanlığı seçimleri düzenlendi. Bir önceki seçimlerde ikinci olan muhalefet lideri 61 yaşındaki Guy Brice Parfait Kolelas, seçim öncesi Covid-19’a yakalandığını duyurmuş ve halka sandığa gidip oy kullanma çağrısı yapmıştı. Kolelas’ın kampanya direktörü Christian Cyr Rodrigue Mayanda bugün yaptığı açıklamada, muhalefet liderinin tedavi görmek üzere Fransa’ya getirilirken ambulans uçakta hayatını kaybettiğini söyledi.

Guy Brice Parfait Kolelas’ın Cuma günü yaptırdığı Covid-19 testi pozitif çıkmış ve tedavi altına alınmıştı. Seçim gününü hastanede geçiren Kolelas, sosyal medyada yaptığı açıklamada ölümle savaştığını söylemişti.

Toplam 7 adayın yarıştığı seçimleri 36 yıldır iktidarda olan Devlet Başkanı Denis Sassou Nguesso’nun yeniden kazanması bekleniyor. Hayatını kaybeden Kolelas, Nguesso’nun en önemli rakibi olarak görülüyordu.

Bir önceki seçimlerde ikinci olan Guy Brice Parfait Kolelas’ın da aralarında bulunduğu toplam 7 aday devlet başkanlığı için yarışıyor.
Bu yıl gerçekleştirilen seçimlere Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nden gözlemcilerin davet edilmediği belirtildi. Seçim sonuçları ise dört gün içerisinde açıklanması bekleniyor.

İngiltere Başbakanı Johnson: Sonbaharda yeni Covid-19 ilaçları kullanıma sunulacak

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Covid-19 tedavisinde gelecek vaat eden yeni ilaçların sonbaharda kullanıma sunulacağını belirtti.

Merkel: Bir ülkede AİHS tehlikedeyse bu Avrupa Konseyi açısından alarm olmalıdır

Almanya Başbakanı Angela Merkel, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Avrupa Konseyi üyelerini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını "hızlı ve kapsamlı bir şekilde" uygulamaya çağırdı.

Rusya ile Bulgaristan arasındaki restleşme devam ediyor

Rusya, Bulgaristan'ın geçtiğimiz ay Moskova Büyükelçiliği'nin 2 çalışanını "istenmeyen kişi" ilan etmesine yanıt olarak Bulgaristan'ın Moskova Büyükelçiliği'ndeki 2 diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.