Kriz derinleşiyor: Bataklık içindeyiz

Ekonomik krizden dolayı yaşadıkları zorlukları anlatan İstanbullular, iktidarın politikalarını eleştirerek, “Bataklık içindeyiz, bitmiş durumdayız” diyor.

Kriz derinleşiyor: Bataklık içindeyiz
28 Eylül 2020
09:34

Ekonomik kriz her geçen gün derinleşirken, İstanbul’da yaşayanların hayat standartları da her geçen gün düşüyor. Ekonomik krizin nedeni ve sonuçlarını sorduğumuz yurttaşlar, krizin nedenin AKP’nin sürdürdüğü politikalar olduğuna işaret ediyor. Toplumun çok kötü bir şekilde etkilendiğini söyleyen yurttaşların kimi karın tokluğuna çalışırken, kimi kirasını dahi ödeyemeyecek durumda. 
 
İHTİYAÇLARI KARŞILAYAMIYORLAR
 
Yıllardır inşaat ve boya işlerinde çalıştığını, işsizlikten dolayı şimdilerde balık satarak geçimini sağlamaya çalışan Fadıl Özçelik, 5 çocuğunun olduğunu, aylık 2 bin ile 3 bin lira arasında ev giderlerinin olduğunu ve kazandığı paranın da ancak giderleri karşılayabildiğini söyledi. Tüm çabalarına rağmen ihtiyaçlarının önemli bir kısmını karşılayamadığını ifade eden Özçelik, “Ay sonuna sıfır elde sıfır giriyoruz. Bir gün çalışmasam açlıktan nefesim kokacak. Çalışmasan olmaz ama çalışıyoruz yine olmuyor. Ancak karnımızı doyurabiliyoruz. Zorla geçinebiliyoruz. Üstelik her gün yeni zamlarla uyanıyoruz” dedi.
 
ZORLUKLARI SIRALADI
 
Tekstil işletmecisi Abdullah Aslan, yaşadıkları ekonomik zorlukları sıralayarak, “Tekstil atölyesinde 20 işçi çalışıyor, sadece sigorta prim ücreti 20 bin TL. Sürekli kredi çekerek çalışıyoruz. Sürekli borçlanıyoruz. Vergi, stopaj, işçi parası, ödemeleri alamama sorunları gibi birçok zorluk yaşıyoruz. Bir çek sistemi çıkarmışlar, 2 ay sonra alabiliyoruz. İşçinin parasını veremiyoruz. İçeride borçlanıyoruz. Fasonlar ucuz, kiralar yüksek. Yani bataklık içindeyiz, bitmiş durumdayız” diye konuştu. 
 
DURUM VAHİM
 
İşçilerin içinde bulunduğu durumun “vahim” olarak değerlendiren Aslan, “Bir işçi 2 bin 500 TL dolaylarında bir maaş alıyor. En ucuz kira bin TL. Bin TL mutfak masrafı eklenirse, ne kalacak. Ya faturalar. Bu adamın hiç çocuğu yok mu? Okula çocuğunu göndermeyecek mi? Ayakkabı almayacak mı? Ya da bu insan ailesiyle bir gün dışarı çıkıp gezmeyecek mi? Bir sosyal hayatı olmayacak mı?  Bunu için hiçbir imkanı yok. Ama ‘Avrupa bizi kıskanıyor’ diyorlar. Avrupa bizim neyimizi kıskansın” diyerek tepkisini dile getirdi.
 
Sorunun temel kaynağının AKP’nin politikaları olduğunu söyleyen Aslan, “Dolar yükseliyor, ‘yükselsin canım, bizim dolarla ne işimiz var’ diyorlar. İplik dolarla geliyor, makineler, makinenin iğnesi dolarla geliyor, kumaş dolarla geliyor. Geçen sene 30 lira olan bir kutu iplik şimdi 60 lira. Ben nasıl iş yapayım. Devlet yardımı da yok. Sarayda keyfine bakıyorlar. Umurlarında değil. Oradan pembe gözlüklerle hayata bakıyorlar. Onlar için sorun yok tabi. 500 milyon dolarlık uçağa biniyorlar. Krallar gibi hayat yaşıyorlar. Yukarıdaki kralın aşağıdaki halktan ne haberi olacak” şeklinde konuştu.
 
MAAŞI BİN 500 KİRA BİN 250 TL
 
Emekli Ali Güneş, aylık bin 500 TL maaş aldığını, bin 250 TL kira ödediğini aktardı. İhtiyaçlarını karşılayamadığını belirten Güneş, 4 çocuğunun okula gittiğini, okul masraflarının dahi karşılamada büyük zorluklar yaşadığını kaydetti. Güneş, “İş arıyorum iş de yok. Dost ve akrabalardan borçlanarak geçimimi sağlıyorum. Birinden altın, bir başkasından dolar borç alıyorum. Oradan alıp başka yere ödüyorum. Sürekli borçlanıyorum. Altından nasıl kalkacağım bilemiyorum. Çaresiz durumdayız” ifadelerini kullandı.
 
Güneş, ekonomik krizin nedeninin iktidarın yürüttüğü politikalar olduğunu ifade ederek, “Bir ekmeğin fiyatı 2 TL. Dolar 8 liraya yükseldi, Euro 9 TL oldu. Ekonomik kriz sürekli derinleşiyor ama iktidar sürekli farklı gündemlerle, farklı yerlere sataşarak halkı oyalıyor” dedi.
 
ÜLKE KALKINAMAZ
 
Matbaa işleten Cimşit Şah Tercan, krizden her sektörün çok kötü bir şekilde etkilendiğini ifade etti. İşsizlik oranının her geçen gün arttığını belirten Tercan, “Günden güne zam geliyor. 2 liralık olan şey, ertesi gün 5 lira oluyor. Bu şekilde ekonomi olmaz. Bu şekilde yönetim olmaz. Bu şekilde kesinlikle ülke kalkınamaz” ifadelerini kullandı.
 
GENÇ İŞSİZLİK
 
İktidarın istihdam sağlayamadığı için özellikle genç işsiz sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken Tercan, “Bu kadar genç var, üniversite mezunu var hepsi boşta. Kalifiye elemanı olmayan bir ülke hiçbir zaman gelişemez. İstihdamı da yaratamazsın. İstihdamı akıllı, bilgili, kültürlü, donanımlı gençlerle yaparsın. Şimdi bu kadar genç boştayken, bir ülke kalkınabilir mi? Onun için gençlere önem verilmeli. Gençlerimiz bu uyuşturucu batağından, sokaklardan bir şekilde alınmalı. İş olanakları yaratılmalı” diye konuştu.
 
Tercan, krizin iktidarın politikalarından kaynaklandığına işaret ederek, “Krizin son bulması için önce adaletin sağlanması lazım, hak ve hukukun olması lazım. Bunlar sağlanırsa, birçok sorun da çözüme kavuşur” dedi. (MA)

MB Başkanı Kavcıoğlu: 16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı

Merkez Bankası (MB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık'taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığının arttığını söyledi.

Sürücülerden akaryakıta gelen zamlara tepki: Arabanın deposuna su mu katalım?

 Akaryakıta art arda yapılan zamlara tepki gösteren araç sürücüleri, “Dolar yükseldikçe fakirleşiyoruz” dedi. 

Van’ın otlu peynirinin kilosu 65 TL'ye çıktı

Ekonomik kriz, kuraklık, yayla yasakları ve TL'nin değer kaybı sonrası Van’ın otlu peynirinin kilosu 65 TL'ye çıktı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.