Küba hükümeti, 15 Kasım'da yapılması planlanan eylemlere ilişkin talebi reddetti

Küba hükümeti, 15 Kasım'da yapılması planlanan eylemlere ilişkin talebi reddetti. Yetkililer, protesto gruplarının ABD tarafından desteklendiğini, eylemin yasadışı bir şekilde rejimi devirmeye çalışmayı amaçladığını ifade etti.

Küba hükümeti, 15 Kasım'da yapılması planlanan eylemlere ilişkin talebi reddetti
13 Ekim 2021
10:30

Hükümetin, “Cubadebate” isimli resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamasında eylemci grupların, "Açıkça Küba'nın siyasi sisteminde bir değişikliği teşvik etme niyetinde" olduğu ifade edildi. Yapılan açıklamada gösteri hakkının meşru bir hak olduğu, 2019 tarihli yeni Anayasa metninde de bu hakkın düzenlendiği, kullanımının ise hukuka uygun ve barışçıl amaçlarla olması gerektiği vurgulandı. "Protesto için gösterilen gerekçelerin meşru sayılmadığı" belirtilen açıklamada, 2019'da kabul edilen yeni Anayasa'da sosyalist sistemin, "geri alınamaz" olduğunun ifade edildiği hatırlatıldı.

Eski Havana Yönetim Konseyi Başkanı Alexis Acosta Silva, önümüzdeki Kasım ayında yapılması planlanan yürüyüşün ana organizatörü olan Yunior Garcia Aguilera’ya, anayasaya aykırı ve istikrarsızlaştırıcı amaçları nedeniyle eylemin reddedildiği yanıtını verdi. Silva, “Cumhuriyet Anayasası geniş çapta tartışıldı ve referandumda oy verenlerin yüzde 86,85'i; ezici bir çoğunluğu özgürce ve egemen bir şekilde sosyalist sistemi, onun geri dönülmezliği ile kurulu siyasi düzeni yıkmaya çalışan herkese karşı her şekilde savaşma hakkını seçti” dedi. Silva, “Önceki argümanlar dikkate alındığında, anayasal bir hakkın ileri sürülmesine rağmen, yürüyüşün yasadışı niteliğini belirleyen Anayasa'nın kendisinin diğer haklarına, güvencelerine ve temel varsayımlarına karşı” kullanılamayacağını da hatırlattı.

Davutoğlu Van'dan Bakan Bilgin'e yanıt verdi: Gençler sizin çocuklarınız gibi ceplerinde dolarla yurtdışına gitmiyorlar

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “‘Gençler Türkiye’den kaçmak istiyor’ diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyor” diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e tepki gösterdi. Davutoğlu, “Bunların gözü kör oldu. Gençleri göremiyorlar. Sayın Bakan, o gençler sizin çocuklarınız veya yakınlarınız gibi ceplerinde dolarla yurt dışına gitmiyorlar. Türkiye’de, ana yurtlarında, ana vatanlarında, ana şehirlerinde iş bulamadıkları için gidiyorlar” dedi.

'Yok öyle' diyen Kılıçdaroğlu Merkez Bankası'na çıkarma yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile görüşmek üzere Merkez Bankası’na geldi.

150 öğrenci duruşma için Antep'ten Nizip'e götürülmüş

Gaziantep Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören yaklaşık 150 öğrencinin, okulun beden eğitim öğretmeni A.S tarafından Nizip Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması yapılan H.Ş’ye destek vermek için götürüldüğü ortaya çıktı. Velilerin tepki gösterdiği olayın ardından soruşturma açan Gaziantep Valiliği, öğretmen ile iki idarecinin açığa alındığını duyurdu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.