Kulp’ta 15 gün içinde kırmızı ete ikinci kez zam yapıldı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesindeki yurttaşlar, her yıl oruç ayına sayılı günler kala kırımızı ete getirilen zamma tepkili.

Kulp’ta 15 gün içinde kırmızı ete ikinci kez zam yapıldı
12 Nisan 2021
12:18

(HABER MERKEZİ) Son 15 gün içinde kırmızı ete yüzde 20 zammın yapıldığı Diyarbakır'ın Kulp ilçesindeki kasapların, her yıl oruç ayından önce çevre köylerden büyükbaş ve küçükbaş hayvan alıp kesim için stokladıkları iddia ediliyor.

Gazetemize ulaşan yurttaşların aktardığına göre son gelen zamla birlikte ilçede kemikli kırmızı etin kilogram fiyatı 60 lira. Daha önce kilogramı 50 lira olan etin fiyatı, yaklaşık 15 gün önce 55 liraya geçtiğimiz günlerde ise 60 liraya yükseltildi.

Gazetemize ulaşan ilçe sakinlerinden Ahmet Demir şunları söyledi,  “Daha önce kemikli kırmızı etin kilosu 50 liraydı. Sonra 5 lira zam yaptılar. İki üç gün önce de 5 lira daha zam yaptılar. Şimdi sadece kemikli kırmızı etin kilosu 60 lira. İlçedeki kasapların her biri 300 ile 500 tane küçükbaş ve büyükbaş hayvan alıyor. Bunları stokluyorlar. Sonrada zam yapıyorlar. Bu ramazan ayında borç edip evine et götürmek mecburiyetinde olan insanların ya da toplumun tüketim mecburiyetini iyi bildikleri için fırsatçılık yapıyorlar. Yetkililerin bu durumla ilgilenmelerini istiyoruz.”

Diyarbakır Ticaret İl Müdürlüğü: Yapılan zam fahiş fiyat kapsamına girmiyor

Konuya ilişkin görüştüğümüz Diyarbakır Ticaret İl Müdürlüğü ise, söz konusu zammın yasal olarak mümkün olduğunu ancak vatandaşlardan Ticaret Bakanlığı’na ya da Ticaret İl Müdürlüğü’ne ‘fahiş fiyat’ şikayetlerin değerlendirilebileceğini ve bu oranın da yüzde 25 üstü olarak kabul edildiğini söylüyor. Diyarbakır Ticaret İl Müdürlüğü, Kulp’taki yüzde 20’lik zammın arz-talep dengesi ile değerlendirilebileceğini ileri sürdü.

En son 2020’nin Aralık ayında zam yapan Diyarbakır Et ve Süt Kurumu’nun fiyat listesine göre kıymanın kilogram fiyatı 37 lira, kemiksiz etin kilogram fiyatı ise 40 lira.

TJA: Filistin halkının haklı mücadelesinin yanındayız

Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA), Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya yönelik İsrail saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Erdoğan: 'Dünya 5'ten büyüktür' çağrımızın haklılığına hep birlikte şahitlik ettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırısına dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Geldiğimiz noktada durum ürkütücü bir hal almış" dedi.

Hakkari'de pancar toplayan kadın hayatını kaybetti

Pancar toplanmaya giden Sikal Temel adlı kadın, tepeden yuvarlanarak hayatını kaybetti.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.