Kürtçe şarkılara soruşturma Meclis gündeminde

HDP Sözcüsü Ebru Günay, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve 8 tutuklu hakkında Kürtçe şarkı söyledikleri gerekçesiyle açılan soruşturmayı Meclis’e gündemine taşıdı.

Kürtçe şarkılara soruşturma Meclis gündeminde
24 Ağustos 2021
11:25

Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Yardımcısı Fethiye Ok Çiçek’in de aralarında bulunduğu 9 kadın tutuklu hakkında Kürtçe şarkı söyledikleri gerekçesiyle açılan soruşturma Meclis’e taşındı.

HDP Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay tarafından Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle verilen önergede, kadın tutukluların 15 Ağustos'ta yaptıkları etkinlikte söyledikleri Kürtçe şarkılar ve sözler için “anlaşılmayan bir dilde sözlü halay çektikleri” ve “anlaşılmayan dilde marş okudukları” denildiği hatırlatıldı. 

Önergede şu sorulara yer verildi: 

“* Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’nde 9 kadın tutsak hakkında halay çektikleri ve Kürtçe şarkı söyledikleri için disiplin soruşturması başlatıldığı bilginiz dahilinde midir?

* Kürtçe şarkı söyleyip halay çekmenin disiplin cezasına sebep yapılmasının yasal gerekçesi nedir? Kürtçe şarkı söyleyip halay çekmek yasak mıdır?

* Söz konusu disiplin cezasının iptali için gerekli işlemleri başlatacak mısınız?

* Cezaevi yönetimi tarafından mahpuslara keyfi bir şekilde verilen disiplin cezalarının araştırılması ve gerekli soruşturmaların yapılması için herhangi bir girişimde bulunacak mısınız?”

Fransa’da bazı illerde ilkokullardaki maske zorunluluğu kaldırılıyor

Fransa’da 4 Ekim'den itibaren vaka sayısının her 100 bin kişide 50'ye gerilediği illerdeki ilkokullarda maske zorunluluğu kaldırılacak.

Savunmaya saldırıya dair 'gizli tanık'tan beyan alındı

TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan'ın dava duruşmasında polisin fiziki saldırısına maruz kalan savunma avukatlarına dair bir “gizli tanık”tan beyan alındığı oraya çıktı.

Antalya Kitap Fuarı 15 Ekim’de açılıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Kitap Fuarı, 15-24 Ekim tarihleri arasında ‘Gelecek Bilgiyle Yeşerecek’ sloganıyla Cam Piramit’te 11’inci kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.