Kurul: Demokratik, laik, anadilde, cinsiyet eşitlikçi bir eğitimi inşa etmek bu dönemde çok önemli

Anadilde eğitimin temel bir hak olduğunu kaydeden Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, “Dillerimizi iyi yaşatmak için yoğun bir çaba içerisinde olmak durumundayız ve dilimizi çok iyi bilmek zorundayız" dedi.

Kurul: Demokratik, laik, anadilde, cinsiyet eşitlikçi bir eğitimi inşa etmek bu dönemde çok önemli
07 Nisan 2021
23:34

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Nejla Kurul, Batman’da Eğitim Sen Şubesi’nde öğretmenler ile bir araya geldi. Zor bir dönemden geçtiklerini kaydeden Kurul, “Her anlamda zor bir dönemden geçiyoruz. Eğitim alanında da bir mücadele örmeye çalışıyoruz. Demokratik, laik, anadilde, cinsiyet eşitlikçi bir eğitimi inşa etmek bu dönemde çok önemli” diye konuştu.

Türkiye'nin demokrasi, emek ve barışın mücadelesini  veren etkin kitle örgütlerinden biri olduklarını kaydeden Kurul, “Pandemi döneminde okullarımız yüz iş gününden fazla kapalı kaldı. Bunu yapan dört ülkeden biriyiz bu bizimde sendikal çalışmalarımızı aksattı ama hızlıca dijital alana adapte olmayı bildik. Çoğul kalabilmenin birlikte uzaklaşma ve tartışma alanlarımızı, eleştiri ve özeleştiri ile yan yana yürümenin çok önemli olduğu bir dönemdeyiz” dedi.

İktidarın “Böl ve yönet” stratejileri izlediğini kaydeden Kurul, “Muhalifler bölücülük ile suçlanır ama asıl bilenin asıl parçalayanın iktidar aygıtının ta kendisi olduğunun farkına varmamız lazım.Bir diğeri ise kültürel istiladır. Mesela anadilde eğitimin üzerinde bir baskı varsa çok zalimce bir uygulamadır. Anadilde eğitimin engellenmeye çalışılması da kültürel bir istiladır. Kültür, eğitim ve dil bunlar iç içedir. Böl ve yönete karşı birleşerek kazanmak, kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç şiarıyla hareket etmek gerek” ifadelerini kullandı.

Öğretmenler için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına ilişkin de konuşan Kurul, “Bu uygulamaların sadece silahlı güvenlik güçleri için geldiğini söylüyorlar ama öğretmenleri de bunun içine itiverdiler. Zaten KHK'lar, özel sektörde kod-29 ile kamusal alanda güvensizlik olmasına sebep oluyor. Kamusal sadece devlet demek değil, kamusal tartışan, konuşan çok geniş bir alan ama bu alan. Devlet parti devleti haline geliyor. Daha da büyümesini istediğimiz demokratik kamusal alanlar giderek tasfiye ediliyor” şeklinde konuştu.

Kurul, anadilde eğitimin temel bir hak olduğunu dile getirerek, “Anadilde eğitim bir insanlık hakkıdır, bunu engellemeye dönük her çabanın zalimce ve hoyratça bir çaba olduğunu ifade etmek istiyorum. Bizler dillerimizi iyi yaşatmak için yoğun bir çaba içerisinde olmak durumundayız. Tabii ki önce sorumluluk bizde başlıyor, biz dilimizi çok iyi bilmek zorundayız. Eğitim kurumları içerisinde anadilde eğitimin özel bir işlevi var çünkü anadilde öğretim görüldüğünde kökleşme daha çok sağlanabiliyor. Türkiye bir insanlık değeri olan dillerin yok olup gitmesine izin vermemeli. Türkiye'deki tüm yurttaşların bu konuya sahiplenmesi gerekiyor. İnsanların bu meseleye bir temel insan hakkı olarak bakması gerek” ifadelerini kullandı.

Yalnızca skandallarla değil yanlışlarla dolu kitap: Şehrimiz Diyarbakır

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bir süre önce hazırlanan "Şehrimiz Diyarbakır" kitabı, içinde yer alan skandal ifadeler nedeniyle yayından kaldırılmıştı.

Yeniden uzaktan eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı, 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademelerde 15 Nisan'dan itibaren uzaktan eğitime geçileceğini duyurdu.

ÖSYM 28 Mart'ta yapılan YÖKDİL'in sonuçlarını açıkladı

Sınava katılan adaylar, sonuçları ve cevap kağıtlarını kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM sistemine girerek öğrenebilecek.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.