Lal Laleş, Mardin’de kitabını anlattı

Şair Lal LALEŞ, ayrıntı yayınlarında çıkan ilk Türkçe şiir kitabı “Nora İstanbul Bir Hiçtir” kitabının söyleşisini Mardin’de gerçekleştirdi.

Lal Laleş, Mardin’de kitabını anlattı
23 Haziran 2021
11:03

Şair Lal Laleş; “Kitabımı Türkçe yazdığım için onur duyuyorum. Tıpkı Kürtçe yazdığım kitaplarımdan onur duyduğum gibi.

Nora İstanbul kitabımın dilinin Türkçe olması kendisine yakıştı” diyerek başladığı söyleşisi kalabalık ve ilgili bir katılımla gerçekleşti.

Dillerin kardeşliği ve yazarın çok dilliliği üzerine kıymetli bir iş olduğu vurgusuyla “Tercihimi Kürtçeden yana yaptım. İlk kitaplarımı Kürtçe yazdım. Muğla’da Frankfurtta nasıl Kürtçe konuşmakta ısrar ettiysem! Bugün de Mardin’de Türkçe şiirlerimi okuyorum” diyerek

Daha çok iki dillilik üzerinden bir tarife ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Lal Laleş eski Mardin terası diye ifade edebilecek bir kültür sanat mekânı Leylan Kafe’de kalabalık bir izleyici kitlesine seslendi.

“Nora İstanbul Bir Hiçtir” Lal Laleş’in Kürtçe yazdığı kitaplarının dışında ayrı bir yol haritası gibi Türkçe yazdığı bir şiir kitabı. Bunu yazar şöyle tarif ediyor: “her kitabın kendine has bir birikim dosyası vardır. Nora’nın dosyası da Türkçe üzerinden oluştu.”

“Birbirimizi anlamamız gerektiğine inanıyorum. Eğer birbirimizi anlayamasak, o halde birbirimize sorular sorabilmeliyiz” diyen Lal Laleş, iki saat süren söyleşi sonrası okurlarına kitabını imzaladı.

Hayali gerçekleşemedi ama dengbêjliğiyle Kürt tarihine ışık tutuyor

Çocukluk hayali olan Erîvan Radyosu'nda klam söylemeyi gerçekleştiremeyen dengbêj Mistefa, inşaatta, köy odalarında ve sokakta seslendirdiği klamlarla Kürt kültür ve tarihine ışık tutuyor.

Evini atölye olarak kullanan ressam, 48 yıldır Türkiye’nin demokrasisizliğini resmediyor

Türkiye’nin “Demokrasisizlik” tarihini çizdiğini söyleyen ressam Ramazan Soğukpınar, Roboski, Şengal, Halepçe ve Ankara Gar katliamları gibi birçok olayı resmetti. 

CHP'li Erol tepkiler üzerine Ana Fatma'daki tableti kaldırdı

Ana Fatma Ziyareti’ne isminin yazılı olduğu tableti asan CHP’li Gürsel Erol, gelen tepkiler üzerine mermer tableti kaldırmak zorunda kaldı. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.