LaWje'den Batman ve Diyarbakır'da konser

Geleneksel Hakkari müziğini derleyerek seslendiren LaWje, Kürt klasikleriyle Batman ve Diyarbakır'da sahne alacak.

LaWje'den Batman ve Diyarbakır'da konser
11 Ekim 2021
13:45

Geleneksel Hakkari müziğinin eserlerini derleyerek seslendiren LaWje, Kürt klasiklerini buluşturduğu "LaWje'yen evîniyê" ile Diyarbakır ve Batman'da konserler düzenleyecek. Kürt klasikleri olan ve yıllarca kulaklardan yüreklere işleyen parçalardan bir seçki yaparak "LaWjeyen evîniyê" olarak isimlendiren grup, konserlerine pandemi ardından yeniden başlıyor. LaWje, 15 Ekim'de Batman Barosu Tahir Elçi Salonu'nda, 16 Ekim'de ise Diyarbakır'da Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'ndeki koro salonunda sahne alacak. 

Kürtler için sonbahar ve kış gecelerinin ayrı bir öneme sahip olduğunu belirten LaWje, "Sonbahar ve kış geceleri hikayelerin anlatıldığı, kilamların söylendiği ve sohbetlerin edildiği zamanlardır. Sonbahar gecelerinde divanımızı 'LaWjeyen evîniyê' ile ısıtmak, hep birlikte kutsal kültürümüzün öncülerine yoldaş olmak istedik.

LaWje, Seîd Yusif, Aram Tîgran, Mihemed Arif Cizîrî, Hesen Cizîrî, Susika Simo, Rencber Ezîz, Tehsîn Taha, Erdewan Zaxoyî, Eyaz Yusif Zaxoyî, Ebdilwahid Zaxoyî, Mihemmed Taha Akreyî, Mihemed Şêxo, Hozan Serhat, Hesen Şerîf, Şivan Perwer, Meyrem Xan'ın eserlerini kendi tarzıyla yeniden dinleyicilerin beğenisine sunacak. 

Amidart ve Yenisahne'nin organizasyonuyla sahne alacak olan LaWje, bu süreçte farklı kentlerde de konserler düzenlemeyi planlıyor.

Pandemi döneminde 113 bine yakın iş yeri ve 71 bin şirket kapandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, pandemi döneminde, 11 Mart 2020 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında; 112 bin 710 esnafın iş yerini kapattığını, 71 bin 314 şirketin de kapandığını açıkladı.

CHP'li Akın: Asıl kuyruklar burada

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, dün akşam vatandaşların akaryakıt zammı devreye girmeden benzin istasyonlarında oluşturdukları kuyruklara dikkat çekti. Akın, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fransa’da, Almanya’da İngiltere’de kuyruklar olduğunu söylüyor. Asıl kuyruklar burada. Vatandaşın zam kuyruğudur bu kuyruk” dedi.

Suriyeli heykeltraş Saffan: İnsanların çığlıkları artık sussun

Savaştan dolayı Deyrazor’dan Urfa'ya göç eden heykeltıraş Akram Saffan, "Hiç kimseye faydası olmayan savaş, yoksullara, çocuklara, kadınlara hayatı çekilmez hale getirdi. İnsanların çığlıkları artık suskun istiyorum” diyor.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.