Lice'de doğalgaz için açılan kanallar ölüm saçıyor

Diyarbakır'ın Lice ilçesi Karahasan Mahallesi’ne bağlı Dabilo ve Goma Salo mezralarının yerleşkesinden geçen Bismil-Bingöl doğalgaz boru hattı için açılan kanallar ölüm saçıyor. Mezra halkı, teknik mazeretler gerekçe gösterilerek yaklaşık 3 aydır kapatılmayan kanallar nedeniyle can güvenliklerinin olmadığını dile getirdi. 

Lice'de doğalgaz için açılan kanallar ölüm saçıyor
07 Haziran 2021
14:37

Daha öncede 6 yaşındaki bir çocuğun yağmur sularının doldurduğu 3 metre derinliği aşan kanala düştüğünü, yakınları tarafından son anda fark edilip kurtarıldığını aktaran yurttaşlar, bu kez kanalda bir hayvanın kanalda ölü bulunduğu bilgisini paylaştı. Birçok hayvanın kanala düşmesi sonucu öldüğünü söyleyen yurttaşlar, ilgili kurumlara şikayette bulunduklarını ancak sonuç alınamadığını dile getirdi. Mezrada yaşayan çiftçi A.E., çalışmayı sürdüren firmadan şikayetçi olduğunu ve mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Proje için 11 Kasım 2019'da, Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) tarafından ihale yapıldı. İhale yaklaşık 37 milyon 853 bin TL bedelle, AKP'ye yakınlığıyla bilinen Turan Bulak'ın sahibi olduğu Birtam İnşaat Taahhüt Ticaret A.Ş.'ye verildi. 

Boru hattının kapsadığı Diyarbakır ve Bingöl illerine bağlı mahalle ve mezralarda yaşayan birçok yurttaşın proje nedeniyle mağdur edildiği belirtiliyor.

Yeneroğlu: Halimizi tarif eden bir fark!

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kemal Kurkut'un vurulma anını fotoğraflayarak soruşturmanın seyrini değiştiren gazeteci Abdurrahman Gök'ün "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 20 yıl hapis istemiyle yargılanmasını tepki gösterdi.

‘Kadının öncü rolü engellenmek isteniyor’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partilerine açılan kapatma davasının amaçlarından birinin kadının öncü rolünü engellemek olduğunu söyledi.

Diyarbakır'a çıkarma yapan CHP heyeti: Kürt meselesini çözme iddiasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) “Ekonomi ve Esnaf Masası”ndan oluşan heyeti, temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.