Maden ocağına karşı mücadele veren köylülerin talepleri Meclis gündemine taşındı

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Adıyaman merkeze bağlı Yaylakonak Beldesi Hançayı mevkiinde kurulan ve uzun zamandır faaliyet yürüten Manganez maden ocağının doğa üzerindeki tahribatının durdurulmasını isteyen köylülerin taleplerini TBMM gündemine taşıdı.

Maden ocağına karşı mücadele veren köylülerin talepleri Meclis gündemine taşındı
25 Mayıs 2021
12:37

2016 yılında Yaylakonak Beldesi Hançayı mevkiinde yakınlarında maden ocağı açılmak için “ÇED gerekli değildir” kararı verildi. Köy muhtarı ve yöre halkının talepleri doğrultusunda bu kara karşı dava açtı. Ancak bölgede herhangi bir envanter çalışması yapılmadığı ve koruma altına alınmadığı için doğanın ve yaşam alanlarının tahrip edilmesinin kaçınılmaz olduğu görüşü hakim.

Bölge halkı endemik bitki ve doğal sit alanları olan alanda maden arama sırasında kullanılan kimyasalların insan ve canlı yaşamına tehdit oluşturduğu ve köylerini yaşanmaz hale getirdiğini ifade ediyor.

Bülbül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde bölge halkının taleplerine değinerek şunları söyledi:

“Pir Haber Ajansı’nın (PİRHA) bildirdiğine göre Adıyaman merkeze bağlı Yaylakonak Beldesi Hançayı mevkiinde kurulan ve uzun zamandır faaliyet yürüten Manganez maden ocağının, belde doğasına yönelik ciddi tahribatlarının durdurulması için Adıyaman Valiliği, Adıyaman Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve DSİ 20. Bölge Müdürlüğü’ne dilekçe verildiği bildirilmektedir.

Köylülerin Adıyaman Valiliği, Adıyaman Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve DSİ 20. Bölge Müdürlüğü’ne verdiği dilekçede söz konusu şirket faaliyetlerinin verilen ruhsat, izin ve yasal mevzuat çerçevesinde yapılması gerekirken, bunun aksine eylemlerde bulunduğuna ve maden alanının belli alanlarında büyük oranda heyelanların meydana geldiğine, ayrıca alandaki çam, badem, alıç, ahlat, akasya vb. ağaçların yok olmaya devam ettiğine, tahribatlar sonucunda tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan belde halkının hayvanlarını otlatma sahalarının yok edildiğine dikkat çekilmektedir.

Köylülerin dilekçenin devamında Adıyaman ili Merkez Yaylakonak Beldesi Hançayı Mevkii, 122 ada, 97 parsel sayılı taşınmazda ilgili şirket tarafından yürütülen çevre ve insan sağlığı yönünden tehlike yaratan “madencilik faaliyetleri”yle ilgili olarak gerekli inceleme ve denetimlerin yapılmasını ve bununla birlikte idarece yapılacak inceleme ve denetimlerin sonucuna göre gerekli yasal cezai yaptırımların uygulanması talep etmektedirler.”

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Bülbül, Bakan Kurum’a şu soruları sordu:

“1. Adıyaman merkeze bağlı Yaylakonak Beldesi Hançayı mevkiinde kurulan Manganez maden ocağının bölgedeki köylülerin yaşam alanlarını yok edeceğine dair endişelerin giderilebilmesi için Bakanlığınız ne tür önlemler almaktadır?

2. 2016 yılında Yaylakonak Beldesi Hançayı mevkiinde maden ocağının açılması için verilen “ÇED gerekli değildir” kararının bölgede herhangi bir envanter çalışması yapılmadan yaşama geçirilmesinin temel gelir kaynağı tarım ve hayvancılık olan köylülerin kaygılarının giderilmesi için Bakanlığınız herhangi bir destek vermeyi planlamakta mıdır?

3. Köylülerin belirttiğine göre söz konusu şirket faaliyetlerinin verilen ruhsat, izin ve yasal mevzuat çerçevesinde yapılması gerekirken, bunun aksine eylemlerde bulunduğuna ve maden alanının belli alanlarında büyük oranda heyelanların meydana geldiğine dair şikâyetlerinin yerinde incelenmesi ve muhtemel zararların telafi edilmesi için Bakanlığınız herhangi bir çalışma yapmakta mıdır?”

Tanrıkulu Adalet Bakanı Gül'e seslendi: Bu yargılamanın kayıtlarını izlemeli

Kobani Davası’ndaki gözlemlerini aktaran CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e seslendi.

2021 Pulitzer Ödüllerini kazananlar açıklandı

ABD’nin New York kentindeki Columbia Üniversitesinin yönettiği Pulitzer Ödülleri’nin 105.sinde kazananlar açıklandı.

Iğdır’da kayısı sezonu başladı

Doğu Anadolu Bölgesinin Çukurovası olarak bilinen Iğdır’da sarı altın olarak adlandırılan coğrafi işareti alınan kayısı sezonu başladı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.