Maden şirketlerine dolaylı vergi affı geliyor

AKP grubu tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan kanun teklifi yasalaşırsa, vergi borcu olan maden işletmecileri bu borçlarını ödemeden yeni işlere başlayabilecek..

Maden şirketlerine dolaylı vergi affı geliyor
06 Ekim 2020
13:05

AKP grubu TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifi ile enerji alanında faaliyet gösteren şirketlere bazı imtiyazlar getirecek. Meclis’e gelen teklifte vergi borcu olan maden şirketlerinin 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’un 22/a bendinde yer alan kamuya borcu olmadığına dair zorunluluğu ortadan kaldırmayı hedefliyor.
Teklifin bu haliyle yasalaşması durumunda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gelir vergisi gibi kârdan oluşan kamu alacakları da dahil olan 18 kalem alacaktan bazı durumlarda vazgeçilecek. Teklif yasalaştığı takdirde yeni maden açma, ruhsat süresi dolan madenlerin işletilmesine devam için maden sahibinin vergi borcunun olması artık bir engel oluşturmayacak ve madeni işletmeye devam edebilecek.
MAYIS AYINDA ALACAKLARDAN VAZGEÇİLMİŞTİ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da salgın nedeniyle madencilik sektörüne yönelik tedbirler hazırlamış ve mayıs ayında maden şirketlerinin kamu borçlarından vazgeçmişti. Bakanlık, maden şirketlerinin, Haziran ayı sonuna kadar ödemeleri gereken 2019 yılı devlet haklarını, 28 Aralık 2020 tarihine kadar ertelenmişti. Bu sayede maden şirketlerinin devlete olan borçları, faizsiz olacak şekilde 6 ay ertelenmişti.
İTHAL TEMELLİ YATIRIMLARIN ÖNÜ AÇILDI
Kanun teklifinde en dikkat çeken başlıklardan biri de ithal kaynaklı enerji yatırımları için muafiyet sağlanması oldu. “Covid-19 salgını nedeniyle küresel ölçekte gerek sosyal gerekse ticari hayat önemli ölçüde etkilenmiş, özellikle ‘ithal’ kaynaklı yatırımlarda sıkıntı yaşanmaya başlanmıştır” denilen teklifte, lisans ve önlisans süresi içerisinde yatırım yapamayanlar olduğu ifade edildi.  Teklifle, bu kapsamda lisans süresi dolanlar için bir takım kolaylıklar sağlanması da öngörülüyor. (ANKA)
 

Memur-Sen: Açlık sınırı 3 bin 107, yoksulluk sınırı ise 8 bin 823 lira

Memur-Sen'in kasım ayı açlık-yoksulluk araştırmasına göre; yoksulluk sınırı bir ayda 228 lira, açlık sınırı ise 80 lira yükseldi. Memur-Sen, kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 3 bin 107, yoksulluk sınırını ise 8 bin 823 lira olarak hesapladı. Kasımda en çok LPG, mazot ve uçak bileti fiyatı arttı. Fiyatı en çok yükselen gıda ürünü ise yüzde 24,81 ile patlıcan oldu.

MB Başkanı Kavcıoğlu: 16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı

Merkez Bankası (MB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık'taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığının arttığını söyledi.

Sürücülerden akaryakıta gelen zamlara tepki: Arabanın deposuna su mu katalım?

 Akaryakıta art arda yapılan zamlara tepki gösteren araç sürücüleri, “Dolar yükseldikçe fakirleşiyoruz” dedi. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.