Mardin Barosu: Muharrem İnce'nin açıklamaları bilim dışıdır

Mardin Barosu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin “Kürtçe eğitim pedagojiye uygun değil” sözlerinin bilim dışı olduğunu belirtti.  

Mardin Barosu: Muharrem İnce'nin açıklamaları bilim dışıdır
06 Haziran 2021
16:07

Mardin Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin Kürtçe anadilde eğitime ilişkin sarf ettiği “Kürtçe eğitim pedagojiye uygun değil” sözlerine yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Açıklamada, Türkiye’de farklılıkları tehlike olarak gören politikalardan kaynaklı birçok yerli halkın yok olduğu kaydedildi.  

Dilin, bireylerin kendini tanımlama ve kendi gerçekliğini ifade etme aracı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bu nedenle çocuklara yönelik eğitimin ilk aşamasında dillerine karşı yapılan kısıtlamalar benliklerine yapılmış gibi algılanır ve kendisi olmasına izin verilmeyen çocuklar, eğitim hayatından soyutlanmış olur” denildi. Açıklamada, devamla şu ifadelere yer verildi: "Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin Türkiye tarafından çekince konan 17’nci maddesi ile 29 ve 30’uncu maddelerinde eğitim ve devletin eğitim konusundaki sorumlulukları bulunuyor. İlgili maddelerde anadilde eğitimin dolaylı dahi olsa tanınan bir hak olduğu belirtiliyor. Anadilde eğitim hakkının sağlanması, çocuğun psikolojik ve pedagojik anlamda gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Muharrem İnce'nin açıklamaları bilim dışıdır.” 

Kiraz üreten çiftçiler pazar sıkıntısına çözüm bulunmasını istiyor

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Altınyaka Mahallesi'nde kiraz üreten çiftçiler, geçen yıl pandemi sebebiyle yaşanan pazar sıkıntısına bu yıl tedbir alınmasını bekliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için Brüksel’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitti.

Erdoğan: Bütün derdimiz Amerika'dan amasız, fakatsız bir yaklaşım görmektir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin F-35’ler konusunda ahdini yerine getirmediğini belirterek, “Bizim bütün derdimiz NATO’nun birlik ve beraberliğine güç katacak, amasız fakatsız bir yaklaşımı Amerika’dan görmektir” dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.