Markette 100 lira olan ceviz içinin kilosunu bir lira 60 kuruşa kırıyor

Derinden yaşadığı ekonomik krize karşı evinde sosyal güvenceden yoksun ceviz kırarak geçimi sağlayan Gülşen Algören, markette 100 TL olan ceviz içinin kilosunu bir lira 60 kuruşa kıryor.

Markette 100 lira olan ceviz içinin kilosunu bir lira 60 kuruşa kırıyor
18 Şubat 2021
09:22

Yaşadığı ekonomik krize karşı evinde ceviz kırarak geçimi sağlayan Gülşen Algören, mahalledeki kadınlarla ortak yaptıkları işin dayanışma ruhunu geliştirdiğini söyledi. 

Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Kurdali Mahallesi’nde ev işlerini omuzlayan kadınlar, kendi ekonomilerini oluşturmak için ceviz kırma işini yapıyor. Bu kadınlardan biri olan Gülşen Algören’de (38) yaşanan ekonomik kriz karşısında kazanç sağlamak için her gün 3 çuval ceviz kırıyor. 

2011 yılında Van’da yaşanan depremden sonra Mersin’e göç etmek zorunda kalan Algören’in eşi inşaatlarda işçi olarak çalışamaya başladı. Algören ise bir yandan ev işlerini yaparken, diğer yandan geçimini sağlamak için ceviz kırma işine girdi.  

25 kilo olan ceviz çuvalını 15 TL karşılığında kırıyor

Almanya, Makedonya gibi ülkelerden gelen ve taşeron bir firma tarafından mahalledeki kadınlara dağıtılan cevizleri kırıp içlerini ayrıştıran Algören, 25 kilo olan ceviz çuvalını 15 TL karşılığında kırdığını ve her seferinde aldığı 6-7 çuval cevizi en fazla 3 gün içerisinde firmaya teslim ettiğini söyledi. 

"Hem ev işi hem de ceviz kırıyorum"

Algören, yaptığı işin zorluklarını şu sözlerle anlattı: “Ceviz içi çıkarma işi başta zorluyor ama daha sonra hem alışıyorsun hem de tekniği öğrendiğin için kolaylaşıyor. Cevizler doğru kırıldığı zaman içleri de rahatlıkla çıkıyor. Ceviz içinin çok fazla ufalanmaması gerekiyor. Yorucu bir iş. Sürekli tekrar etmek kollarımızı yoruyor. Bir iki kişi birlikte yaptığı zaman daha hızlı yapılıyor. Akşama kadar 3 çuval kırıyoruz. Hem ev işi hem de ceviz kırıyorum.” 

Cevizlerin imece usulü kırımı

Kırdıkları cevizlerin kabuklarını atmayarak değerlendiren Algören, bu kabukları ya soba ve tandırda yakacak olarak kullandığını ya da ekmek fırınlarına sattığını ifade etti. Kabukların torbasını 7 TL’ye satan Algören, kazandığı parayla temel ihtiyaçlarını karşıladığını belirtti. Mahalledeki birçok kadının ceviz kırarak geçimini sağladığını anlatan Algören, güneşli günlerde mahalledeki kadınların kapı önlerinde toplanarak dayanışma içinde bu işi yaptıklarını dile getirdi. Ceviz torbalarının iş verene teslim edilmesine yakın, elindeki işi bitiremeyen komşularının cevizlerinin imece usulü kırıldığını vurgulayan Algören, bu işin dayanışma ruhunu da geliştirdiğini dile getirdi. 

8 Mart Generation Equality için bir miting çığlığıdır

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her yıl kadınlar, 8 Mart’ta kadın mücadelesinin sesini ve renklerini alanlara taşıyor.

Sağlı Bakanı Koca haftalık vaka haritasını açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Sosyal medya hesabından haftalık vaka sayılarını paylaştı.

Van-Hakkari Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Şin: Önlemleri elden bırakmamalı

Van-Hakkari Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Rıdvan Şin, "kontrollü normalleşme süreci" sonrası oluşan rehavet ortamından kaynaklı vaka sayılarında ciddi artışların yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.