Masadaki Taliban’dan 24 saatte 18 saldırı

Afganistan Savunma Bakanlığı, Taliban mensuplarının dünden bu yana ülkenin 15 vilayetinde 18 saldırı düzenlediğini duyurdu.

Masadaki Taliban’dan 24 saatte 18 saldırı
14 Eylül 2020
12:55

Afganistan hükümeti ile Taliban arasındaki tarihi barış görüşmelerinin başlamasından sadece 24 saat sonra bölgeden saldırı haberi geldi.

Tegab ilçesindeki silahlı saldırıda 5 polisin hayatını kaybettiğini duyuran yetkililer, ayrıca Kabil'in Kotay Sangi bölgesinde yol kenarına yerleştirilen bombanın patlatılmasıyla da 2 kişinin yaralandığı açıkladı.

Bu saldırılardan 24 saat önce Afganistan'da yıllardır devam eden savaşı sonlandırmak amacıyla Taliban ile Kabil hükümeti Katar'ın başkenti Doha'da bir araya gelmişti.

Bu sırada Afganistan Ulusal Yüksek Uzlaşma Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah yaptığı açıklamada müzakerelerin uzun sürebileceğini belirterek, "Afganistan'ın sorunları bir ya da iki kere görüşmeyle çözülecek bir şey değil" dedi.

BARIŞ GÖRÜŞMELERİNİN SEYRİ

ABD, ilk kez eski Başkan Barack Obama yönetiminde Afganistan'da barış amacıyla Taliban ve Afganistan arasında görüşmeler yürütülmesi için girişimlerde bulundu. 2011, 2012 ve 2013'teki girişimler sonuçsuz kaldı.

Donald Trump'ın, 2017'de ABD başkanı seçilmesinin ardından müzakereler yeniden gündeme geldi. ABD ile Taliban temsilcileri, 25 Şubat 2019'da barış görüşmeleri için Katar'ın başkenti Doha'da ilk kez bir araya geldi.

ABD Başkanı Trump'ın Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Eylül 2019'da taraflar arasında anlaşmaya varıldığını, anlaşmanın Başkan Trump'ın onayını beklediğini açıkladı. Ancak aynı günlerde Kabil'de yaşanan terör saldırısında bir ABD askerinin ölmesi üzerine Trump anlaşmayı erteledi.

ABD ile Taliban arasında Aralık 2019'da yeniden başlayan görüşmeler, "şiddetin azaltılması" adı verilen fiili ateşkes kararıyla sonuçlandı. 22 Şubat 2020'de başlayan 7 günlük sürenin sonunda 29 Şubat'ta barış anlaşması imzalandı.

Biden, Netanyahu ve Abbas ile görüştü

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Muhmud Abbas ile telefonda görüştü.

Gazze'de can kaybı 136'ya yükseldi

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik gerçekleştirdiği saldırılar sonucu can kaybı sayısı 136'ya, yaralı sayısı bine yükseldi.

Filistin'de can kayıpları artıyor

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in gerçekleştirdiği saldırılar sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 119'a, yaralı sayısının ise 830'a yükseldiği bildirildi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.