MASAK kripto para borsasını mercek altına alacak

Kripto para borsası ile ilgili olarak son zamanlarda ortaya çıkan usulsüzlükler ve Thodex kurucusunun 2 milyar dolar toplayıp yurt dışına çıkması üzerine Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) harekete geçti. Bugün yapılan yönetmelik değişikliğiyle birlikte “Kripto varlık hizmet sağlayıcıları” da artık MASAK tarafından yakından takip edilecek.

MASAK kripto para borsasını mercek altına alacak
01 Mayıs 2021
10:21

Türkiye’de son 3 haftada kripto para borsasında faaliyet gösteren Thodex, Vebitcoin, GoldexCo. ve Sistemkoin’e erişim sağlanamaması ve yatırımcıların şikayette bulunması üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı ile denetim-takip kurumları harekete geçti. Sadece Thodex’te toplanan para meblağının 2 milyar doları bulması üzerine mali suçlarda en büyük sorumluluğu üstlenen MASAK hazırlığını tamamladı ve mevzuat değişikliğine gidildi.

Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte yapılan tek maddelik değişiklik bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan değişiklikle yönetmelik kapsamına “Kripto varlık hizmet sağlayıcılar” ve “tasarruf finansman şirketleri” de eklendi. 

Bu değişiklik sayesinde başta MASAK olmak üzere Milli İstihbarat Teşkilatı, İçişleri Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhuriyet Başsavcılıklarının koordinasyonuyla birlikte her türlü şüpheli kripto varlığı takibe alacak. Ortaya çıkan meblağın büyüklüğü nedeniyle konunun terörün finansmanı ile ilgili boyutu da konunun takibini daha önemli hale getiriyor.

Şenyaşar Ailesi: Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz

Şenyaşar ailesi, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün resmi Twitter hesabnı ve Adalet Bakanlığının hesabını etiketleyerek, “Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz" dedi.

TJA: Filistin halkının haklı mücadelesinin yanındayız

Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA), Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya yönelik İsrail saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Erdoğan: 'Dünya 5'ten büyüktür' çağrımızın haklılığına hep birlikte şahitlik ettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırısına dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Geldiğimiz noktada durum ürkütücü bir hal almış" dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.