MEB Teknik Eğitim Genel Müdürü: Ailelerin ekonomik düzeydeki yetersizlikleri çocukları çalışmaya iten birincil faktör

TBMM’de tarım işçileri ile ilgili sunum yapan Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, “çocuk işçiliğinin ikinci nedeni, ailelerin ‘meslek öğrensin’ isteği” ifadesini kullandı.

MEB Teknik Eğitim Genel Müdürü: Ailelerin ekonomik düzeydeki yetersizlikleri çocukları çalışmaya iten birincil faktör
04 Haziran 2021
14:05

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, "Mevsimlik Tarım İşçisi Göçer ve Yarı Göçer Ailelerin Çocuklarının Eğitime Erişimi" başlıklı sunumunda, beş yıl önce çıkarılan genelgenin amaçlarını anlattı.

Komisyon üyelerinin tarım işçisi çocuklarla ilgili sorusuna Numanoğlu, şu yanıtı verdi:

“Çocuk işçiliği meselesinde en temel sorun ailelerin ekonomik düzeylerinin yetersizliği. Bu herkesçe genel kabul edilen bir görüş ama Türkiye’de yapılan bazı çalışmalardan haberdarız. Yapılan çalışmalara göre ailelerin ekonomik düzeydeki yetersizlikleri çocukları çalışmaya iten birincil faktör ama Türkiye’de bunun oranı yüzde 35’ler civarında. Daha yüksek beklendi ama ikinci yüzde 32’yle ‘çocuğum erken meslek kazansın’ kaygısı var.

Yani burada bu iki ana faktörü esas olarak alacak olursak ekonomik noktada Türkiye toplumunun refahının gelişmesi, artması bu anlamdaki çocuk işçiliğinin karşısındaki en önemli tedbirdir. Tüm dünyada olduğu gibi biz 260 milyon dünyada çocuk işçisinden bahsediyoruz ve 1’inci sıraya Hindistan çekiyor. Orada da temel mesele ekonomik. Orada mesleki kaygı da yok. O olduğu gibi ekonomik. Çünkü insanlar açlık sınırında yaşıyorlar. Türkiye’de ekonomik kaygılar düşünüldüğünün aksine yine en önemli ama çok yüksek değil rakamı, buna yakın bir yüzdeyle ‘çocuklar erken meslek sahibi’ olsun kaygısı da var.”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın “Mesleki tarım işçisi çocuklarının nasıl bir meslek kaygısı olabilir ki” sorusuna Numanoğlu, “Orada ekonomik” yanıtı verdi.

Numanoğlu, “Dünyada sektörel dağılımda yüzde 70’le tarım alanı 1’incidir. Türkiye’de yüzde 34’tür. Yani o geri kalanı sanayi ve özellikle Türkiye’de hizmet sektöründe çalışıyor çocuklar tarımdan daha fazla. Orada da amaç demin söylediğim ikincil şey, onu doğrulayan bir istatistik. Aileler çocuklarının bir an önce meslek sahibi olmasını istiyor” dedi.

TİHV: Adli Tıp Kurumu, ideolojik raporlar veriyor

TİHV Diyarbakır İl Temsilcisi Murat Aba, hastanelerin "cezaevinde kalamaz" raporlarına rağmen hasta tutukluları tahliye etmeyen ATK'nin bilimsel olmayan ideolojik raporlar verdiğini söyledi.

Meksika'da havai fişek fabrikasında patlama: 6 ölü, 18 yaralı

Meksika'nın Puebla kentindeki kaçak olarak faaliyet gösteren bir havai fişek atölyesinde patlama meydana geldi. Patlamada 6 kişi yaşamını yitirdi, 18 kişi yaralandı.

Türkiye ile Katar arasında 15 yeni anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'la yapılan 15 yeni anlaşmayı hatırlatarak, "Önümüzdeki süreçte her alanda işbirliğimizi genişleteceğiz" dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.