‘MEB'in 'Yaz Programları' dezavantajlı öğrencilerin daha da geri kalmasına yol açabilir’

DEVA Partisi, pandemi sonrası eğitimde telafi için önerilerinin yer aldığı eğitim yol haritasını kamuoyuyla paylaştı.

‘MEB'in 'Yaz Programları' dezavantajlı öğrencilerin daha da geri kalmasına yol açabilir’
21 Haziran 2021
15:12

MEB’in Ulusal Destekleme Programı (UDEP) ve İlkokullarda Yetiştirme Programı (İDEP) adlı telafi programlarının, yaz sonrasında bir yıllık dönem içinde ve bilgi eksikliği odaklı yürütüleceğini belirten Eğitim Politikaları Başkanı Ergen, yapılması gerekenin pandemide mağdur olmuş nesil için yıllara yayılmış bir planlama olduğunu belirtti. Ergen, yazılı açıklamasında şu değerlendirmeyi yaptı:

“Öğrencilerin akademik, bilişsel, sosyal ve psikolojik gelişimlerini destekleme amaçlı planlanmış ve uzun vadeli bir program ortaya koymak şarttır. Böyle bir program için, bir yandan uzman eğitmen kadrolarından oluşan komisyonların müfredat ve değerlendirme çalışmaları yapmaları, diğer yandan rehber öğretmenler de dâhil olmak üzere öğretmen eğitimine ve ek öğretmen istihdamına ağırlık verilmesi gerekmektedir. Tüm bunlar için de sistematik bir ihtiyaç analizi sonucunda varılan kaynak ihtiyacı verileri doğrultusunda, hükûmetin; Telafi Bilim Kurulu kurması ve Telafi Programı Bütçesi ayırması gerekmektedir. Ancak pandemiden kaynaklanan telafi sürecine özel bir bütçe tasarısı henüz kamuoyuna sunulmamıştır.”

DEVA Partisi’nin pandemi sonrası eğitime ilişkin önerileri ise şöyle:

"Bu yaz tüm öğrenci ve öğretmenler aşılanmalıdır. Telafi eğitimleri yüz yüze verilmelidir. Telafi Bilim Kurulu kurulmalıdır. Telafi programının tüm hedeflerini net ve somut olarak önceden belirlenmelidir. Telafi stratejisini uygulamak için gereken bütçe hazırlanmalı ve bilgiler somut bir şekilde kamuoyuna açıklanmalıdır. Telafi stratejisini uygulamak için gereken altyapı, insan sermayesi ve müfredat belirlenmeli, hedeflere ulaşmak için stratejiler geliştirilmelidir. Telafi edilmesi gereken açıkların okul açıldığında ivedilikle tespit edilmesi gerekmektedir.

Telafi için kullanılabilecek 3 kaldıraç (daha fazla zaman, daha yoğun dikkat, sıkıştırılmış içerik) yerine göre en etkin şekilde seçilmelidir. Öğrenmeyi sağlamak için içeriğe harcanan saat sayısı uzatılabilir. Öğrenmenin kalitesini artırmak amacıyla yaşa uygun bazı pedagojik teknikler uygulanabilir (örneğin akranlar arası öğrenme, küçük gruplar halinde öğrenme, birebir ders). Temel bilgi ve becerilere yoğunlaşabilmek için müfredatı kısaltmak gerekecektir. Bu kararlar Telafi Eğitimi Kurulu tarafından alınmalı, il ve ilçe bazındaki alt komisyonlar yolu ile yerel okul ve öğretmenlere uygulama konusunda eğitim verilmelidir.

Amaçlı/belirli öğrencileri hedef alan telafi hedeflenmelidir. Telafi programları, sosyal-duygusal desteğe öncelik vermelidir. Öğretmen istihdamı, desteği ve geliştirme eğitimleri sağlanmalıdır. Pandemiden dolayı daha da artan, öğrenciler arasındaki fırsat eşitliği eksikliğinden kaynaklanan uçurumun önüne geçilmelidir. Özel gereksinimli öğrencilerin ihtiyaçları karşılanmalıdır."

DEVA Partisi’nin Pandemi sonrası eğitim yol haritasındaki uzun vadeli çözüm önerileri ise şunlar:

"Eğitim sisteminin salgın sonrasında da her türlü krize karşı dayanıklılığını güçlendirmesi yönünde kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerin ve planların belirlenmesi, doğan süreçlerin çevik bir şekilde yönetilmesi görevini üstlenecek Afet ve Acil Durumda Eğitim Yönetimi (AFAD-EY) Birimi kurulmalıdır. Hem okul temelli hem de okul dışı aktörlerin aktif olacağı çocuk koruma sistemleri kurulması için çalışmalar başlatılmalıdır.  EBA gibi uzaktan eğitimin temelini oluşturan bir kitlesel eğitim aracının da eksikleri kapatılarak kapasite artırılmalıdır."

TİHV: Adli Tıp Kurumu, ideolojik raporlar veriyor

TİHV Diyarbakır İl Temsilcisi Murat Aba, hastanelerin "cezaevinde kalamaz" raporlarına rağmen hasta tutukluları tahliye etmeyen ATK'nin bilimsel olmayan ideolojik raporlar verdiğini söyledi.

Meksika'da havai fişek fabrikasında patlama: 6 ölü, 18 yaralı

Meksika'nın Puebla kentindeki kaçak olarak faaliyet gösteren bir havai fişek atölyesinde patlama meydana geldi. Patlamada 6 kişi yaşamını yitirdi, 18 kişi yaralandı.

Türkiye ile Katar arasında 15 yeni anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'la yapılan 15 yeni anlaşmayı hatırlatarak, "Önümüzdeki süreçte her alanda işbirliğimizi genişleteceğiz" dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.