Meksika'da bir muhabirin başı kesilmiş halde bulundu

Gazeteciler için dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri sayılan Meksika yine bir gazeteci cinayetine sahne oldu. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), El Mundo de Veracruz gazetesi için çalışan Julio Valdivia'nın bu yıl ülkede öldürülen 5. gazeteci olduğunu açıkladı. 

Meksika'da bir muhabirin başı kesilmiş halde bulundu
10 Eylül 2020
16:47Örgüt yetkililere Valdivia'nın yaptığı haberler nedeniyle öldürülüp öldürülmediğinin soruşturulması çağrısında da bulundu.

41 yaşındaki Valdivia'nın cansız bedeninin Veracruz eyaletinin Tezonapa ilçesinde dağlık bölgede, motosikletinin yanında başı kesilmiş ve işkence görmüş bir halde bulunduğu açıklandı.

Çalıştığı gazete, Valdivia'nın bir gün önce bölgedeki suç örgütü üyeleriyle ilgilği bir haber yaptığını belirtti.

Eyaletteki polis gücünün başındaki Hugo Gutierrez, cinayeti "korkakça" diye niteleyip sorumluları bulmak için tüm kaynakları seferber edeceklerini söyledi.

Devlete bağlı Gazetecileri Koruma Komisyonu Başkanı Ana Laura Perez ise Valdivia'nın "suç örgütlerinin faaliyet gösterdiği sorunlu bir bölgede çalıştığını" belirterek "Bu suç örgütlerinin canını sıkan bir haber yapıp yapmadığı soruşturulmalı" ifadelerini kullandı.

Farklı uyuşturucu kartellerinin birbirleriyle savaşına sahne olan Veracruz eyaleti ülkede en fazla gazetecinin öldürüldüğü bölge konumunda.

Mart ayında  eyalette gazeteci Maria Elena Ferral Veracruz iki saldırgan tarafından vurularak öldürülmüştü.

Meksika'da 2000 yılından bu yana özellikle siyasi yolsuzluklar ve uyuşturucu kartelleri hakkında haberler yapan 100'den fazla gazeteci öldürüldü. Bu suçların faillerinden çok azı ceza aldı. 

Gazetecileri Koruma Komitesi'ne göre 2019'da dünya genelindeki gazeteci cinayetlerinin neredeyse yarısı Meksika'da işlenmişti.

Biden, Netanyahu ve Abbas ile görüştü

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Muhmud Abbas ile telefonda görüştü.

Gazze'de can kaybı 136'ya yükseldi

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik gerçekleştirdiği saldırılar sonucu can kaybı sayısı 136'ya, yaralı sayısı bine yükseldi.

Filistin'de can kayıpları artıyor

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in gerçekleştirdiği saldırılar sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 119'a, yaralı sayısının ise 830'a yükseldiği bildirildi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.