Merkez Bankası, TÜİK'in mart ayına ilişkin enflasyon rakamlarını değerlendirdi

Merkez Bankası, TÜİK'in dün açıkladığı mart enflasyonuna ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

Merkez Bankası, TÜİK'in mart ayına ilişkin enflasyon rakamlarını değerlendirdi
06 Nisan 2021
11:36

Enflasyondaki yükselişin; enerji, hizmet ve temel mallardan kaynaklandığını bildiren MB, gıda grubunda ise enflasyonun gerilediğini savundu. Üretici fiyatlarının, emtia, TL'nin seyri ve arz sıkıntısıyla güçlü artış kaydettiğine dikkati çeken MB, tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı baskının güçlendiğini öne sürdü.

Değerlendirmenin devamında şöyle denildi: “Uluslararası petrol fiyatlarındaki artış eğilimine rağmen eşel mobil uygulaması enflasyonu sınırlamaya devam etmiştir. Bu doğrultuda, enerji fiyatları yatay bir seyir izlese de grup yıllık enflasyonu baz etkisiyle belirgin şekilde yükselmiştir. Hizmet enflasyonu kontrollü normalleşme sürecinin bazı alt kalemler üzerindeki yukarı yönlü etkisi ve özel iletişim vergisindeki artışın gecikmeli yansımalarına bağlı olarak artı kaydetmiştir. Temel mal enflasyonunda ise dayanıklı tüketim malları dışındaki sektörlerdeki gelişmelerle yukarı yönlü seyir korunmuştur. Üretici fiyatları başta petrol ve endüstriyel metaller olmak üzere uluslararası emtia fiyatlarındaki yükseliş, Türk lirasında yakın dönemdeki görünüm ve bazı ürünlerde süregelen arz sıkıntılarının etkisiyle güçlü bir artış kaydederek yükseliş eğilimini sürdürmüştür. Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonları artarken, eğilimleri bir miktar gerilese de yüksek seviyesini korumuştur.”

Kadın istihdamı Ocak’ta yüzde 30,7’ye geriledi

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), İstihdam İzleme Bülteni'nin 104. sayısını yayınladı. Bültende, koronavirüs salgınının olumsuz etkilediği sektörlerin istihdamındaki düşüşün sürdüğü belirtildi.

Hazine’den sorumlu Elvan: Yöntemi eleştirebilirsiniz ama kimseyi yolsuzlukla suçlayamazsınız

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Ankara’da NTV’ye konuştu. 128 milyar doların akıbetiyle ilgili olarak, "Yöntem eleştirilebilir ama 'yolsuzluk var' denemez" ifadesini kullandı.

Fiyatlar artınca pazar esnafı çözümü etiketleri kaldırmakta buldu

Fiyatlardaki artış nedeniyle satışları düşen pazarcılar, çareyi etiketleri kaldırmakta buldu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.