Merkez Bankası ‘Yatırım Eğilimi Anketi’ sonuçlarını açıkladı

Merkez Bankası ‘Yatırım Eğilimi Anketi’ sonuçlarına göre 2021 yılı bahar döneminde brüt yatırım harcamaları yüzde 26,3 artış kaydetti.

Merkez Bankası ‘Yatırım Eğilimi Anketi’ sonuçlarını açıkladı
26 Nisan 2021
13:48

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) “Yatırım Eğilimi Anketi” sonuçlarını açıkladı. Buna göre, 2021 yılı Bahar Dönemi'nde, 2020 yılında yapılan brüt yatırım harcamalarının bir önceki yıla göre artış oranının, 2020 yılı Güz Dönemi'nde öngörülenden daha yüksek gerçekleşerek yüzde 26,3 olduğu gözlendi.

2020 yılı yatırım harcamalarındaki gelişmeler alt kalemler bazında değerlendirildiğinde, bir önceki yıla göre en yüksek artışın yüzde 23,1 ile makine ve ekipman kaleminde olduğu, arsa-arazi, bina ve altyapı ile maddi olmayan duran varlıklar kalemlerinde ise sırasıyla yüzde 19,4 ve yüzde 14,4 artış gerçekleştiği görüldü.

2021 yılında yapılması öngörülen yatırım harcamalarının bir önceki yıla göre artış oranının yüzde 44,4 ile 2020 yılı Güz döneminde öngörülenden daha düşük oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Yatırım Eğilimi İstatistikleri'ne ilişkin serilerin geçmiş dönemleri kapsayacak şekilde hesaplanarak 2009 Bahar Dönemi'nden itibaren revize edildiğini duyurdu. TCMB'den yapılan duyuruda, bugünden itibaren geçerli olmak üzere Yatırım Eğilimi İstatistikleri'nin yapısında değişiklik yapıldığı bildirildi. Duyuruda, TCMB tarafından, Avrupa Birliği Uyumlaştırılmış İşyeri ve Tüketici Anketleri Ortak Programı'na tam uyumlu olarak uygulanan Yatırım Anketi'nin yapısının, söz konusu programda yapılan güncellemeye uyum çalışmaları kapsamında değiştirildiği aktarılarak, şunlar kaydedildi:

"Yapılan değişikliklere ilişkin detaylı bilgiye Yatırım Eğilimi İstatistikleri sayfasındaki Metaveri ve Uygulama Değişiklikleri başlıklarından erişilebilmektedir. Söz konusu değişiklik kapsamında Yatırım Eğilimi İstatistikleri'ne ilişkin seriler yeni yönteme uygun olarak, geçmiş dönemleri kapsayacak şekilde hesaplanmış ve 2009 Bahar Dönemi'nden itibaren revize edilmiştir. Revize edilmiş verilere Yatırım Eğilimi İstatistikleri sayfasından erişilebilmektedir."

DTSO Başkanı Mehmet Kaya: İnşaat sektörü desteklenmelidir

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, inşaat malzemelerindeki fiyat artışının durdurulması talebinde bulunarak sektörün desteklenmesini istedi.

DİSK-AR: İşsizlik Sigortası Fonu amacına uygun kullanılmadı

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) Nisan 2021 dönemine ait yayınladığı İşsizlik Sigortası Fonu Bülteni’ne dair değerlendirme yazısı yayınladı.

İran karpuzu Diyarbakır'da alıcı görmüyor

İran’dan Diyarbakır’a getirilen kilosu 7,5 TL'ye satılan karpuzlar, dilimlenmesine rağmen halk tarafından ne alınıyor ne de tadılıyor. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.