Mermer ocağıyla hayvancılık tehdit altında

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı kırsal Yurtbaşı Mahallesi’nde yapılmak istenen mermer ocağı için dozerle ahırları yıkılan yurttaşlar, ahırların yeniden yapılmasını istedi. Şirketin köylerine girmesini istemediğini belirten Sehernaz Yüce, yıkılan ahırların altında çok sayıda tavuğunun öldüğünü söyledi.

Mermer ocağıyla hayvancılık tehdit altında
09 Haziran 2021
09:10

Ahırların yıkıldığı gün eşinin darp edildiğini ifade eden Yüce, “Köyümüzü elimizden alsalar nereye gideceğiz? Ahırın içinde olan eşyalarımızı dışarıya attılar. Çocuklarımızı darp ettiler. Yakın zamanda akciğer ameliyatı oldum. Köye gaz bombası attıkları zaman çok etkilendim, nefes alamadım. Eşim hasta olduğu çalışmıyor ve tek geçim kaynağımız hayvancılık. Şimdi o da elimizden giderse nasıl geçineceğiz? Yıkılan ahırlarımızın tekrar yapılmasını istiyoruz” dedi.

Ahırların yıkıldığı yerin dedelerinden kaldığını dile getiren Haşem Bilek, kendilerine yapılanı zulüm olarak değerlendirdi. Hayvancılığın tek geçim kaynağı olduğunu dile getiren Bilek, “Ahırlarımızın yıkılmasıyla perişan olduk. Her yıl bu sezonda çobanlık yapıyorum. Çobanlıktan kazandığımız parayla ev yaptık ama onlar gelip yıktı. Elimizde kalan 20 hayvanla geçimimizi sağlıyoruz.  Buralarda artık hayvanlarımıza yer kalmadı. Bize yapılanlar zulümdür. Köyde de artık yerimiz yok. Burada bir ahırımız vardı onu da yıktılar” diye konuştu.

Ahırları olmadığı için hayvanlarını açık havada beklettiğini söyleyen Hadi Yüce ise güneşte kalan hayvanların hastalık kapma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Yüce, “Yaz aylarını atlatsak bile kışın bizi zorlu bir süreç bekliyor. Koyunlarımız için ahırları yeniden yapmak zorunda kalacağız. İsteğimiz yıkılan ahırlarımızın tekrar yapılmasıdır” ifadelerini kullandı.

Yeneroğlu: Halimizi tarif eden bir fark!

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kemal Kurkut'un vurulma anını fotoğraflayarak soruşturmanın seyrini değiştiren gazeteci Abdurrahman Gök'ün "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 20 yıl hapis istemiyle yargılanmasını tepki gösterdi.

‘Kadının öncü rolü engellenmek isteniyor’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partilerine açılan kapatma davasının amaçlarından birinin kadının öncü rolünü engellemek olduğunu söyledi.

Diyarbakır'a çıkarma yapan CHP heyeti: Kürt meselesini çözme iddiasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) “Ekonomi ve Esnaf Masası”ndan oluşan heyeti, temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.