'Meron Dağı’ndaki izdiham Netanyahu'nun görevde kalma umutlarını gölgeliyor'

İsrail Sağlık Bakanlığı verilerine göre Meron Dağı'nda Musevilerin Lag B’Omer Bayramı kutlaması sırasında yaşanan izdihamda hayatını kaybedenlerin sayısı 45’e yükseldi.

'Meron Dağı’ndaki izdiham Netanyahu'nun görevde kalma umutlarını gölgeliyor'
30 Nisan 2021
21:42

Geçen yıl, koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle Lag B’Omer Bayramı’na katılım düşüktü. Ancak yetkililer bu yılki kutlamaya yaklaşık yüz bin kişinin katıldığını söylüyor. Bu yılki katılımın yoğunluğu ise başarılı aşılama programının ardından gerçekleşen ve kısıtlamaların kaldırmasından bu yana yasal olarak düzenlenen ilk dini toplantı olması gerekçe gösteriliyor.

Kutlamalara ilişkin uzmanlar daha önce İsrail hükümetini uyardığı uluslararası basında yer aldı. Kaza sonrası iktidar yetkilileri uyarılara rağmen yeterli tedbir almamaları noktasında eleştiriliyor.  Bu durumun Başbakan Benjamin Netanyahu'nun görevde kalma umutlarını gölgelediği aktarılıyor.

“Cuma günü Meron Dağı ziyareti sırasında, Netanyahu onlarca kişi tarafından protesto edildi. Bu tür duygular yayılırsa, Netanyahu'nun umutlarına daha fazla zarar verebilir” yorumları yapılıyor.

İbrani Üniversitesi Siyaset Bilimi ve İsrail Demokrasi Enstitüsü'nde öğretim üyesi Gidyon Rahat, ise önümüzdeki günlerde olaya ilişkin değerlendirmeler ile analizler konusunda tartışmalar yoğunlaşacağını söylüyor. Rahat, “Netanyahu ulusal şifa ve birlik çağrısında bulunurken, rakipleri onun görevde kalmaya uygun olmadığını ve değişim zamanının geldiğini söyleyecek” dedi.

Ülkenin en kötü trajedilerinden biri olarak görülen izdihama ilişkin Türkiye dahil birçok ülkeden dayanışma mesajları alan İsrail’de pazar günü ulusal yasan ilan edilecek. (TİRAJ)

Lavrov: Acilen Rusya, ABD, BM ve AB toplanmalı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutteres ile yaptığı görüşmenin ardından Ortadoğu Dörtlüsü'nün acilen toplanması gerektiğini belirtti.

 İsrail, Gazze’de çok katlı bir binayı daha vurdu

İsrail, düzenlediği hava saldırısı ile Gazze’de bulunan çok katlı El-Şuruk Kulesi'ni vurarak yıktı.

İsrail'in hava saldırılarında Hamas'ın 4 üst düzey yetkilisi yaşamını yitirdi

İsrail güçleri tarafından düzenlenen hava saldırılarında Gazze Şehri Tugayı Komutanı Bassem Issa da dahil Hamas’ın 4 üst düzey yetkilisinin yaşamını yitirdiği. bildirildi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.